Zámek Bechyně najdete v jižních Čechách nedaleko okresního města Tábor, na soutoku řek Smutná a Lužnice.

Původně knížecí hradiště zmiňované již v 9. století získal v roce 1268 král Přemysl Otakar II., který zde vybudoval kamenný hrad, jenž byl v 15. století obehnán mohutnými hradbami. Postupem času se zde vystřídalo mnoho dalších majitelů, například pánové ze Štenberka či Jan Hvězda z Vicemilic. Nejvýznamnějším majitelem byl Petr Vok z Rožmberka, jenž si zde vzal Kateřinu z Ludanic. V roce 1948 připadl zámek státu a po revoluci byl navrácen a v současnosti patří Josefu Šťávovi.

Návštěva zámku

Prohlídková trasa vám představí život a stavební činnost Petra Voka a tvorbu rožmberských umělců a řemeslníků. Mimo jiné si prohlédnete svatební sál, jehož stěny pokrývají překrásné nástěnné malby, také tzv. Stromový sál a západní křídlo s ložnicí Petra Voka s původním štukovým stropem a nástěnnými malbami. Vaše pozornost by také měla patřit zbrojnici a loveckému salonu. Za vstupenku na zámek zaplatíte 150 Kč, jestliže jste student či máte s sebou dítě, snížené vstupné je za 110 Kč.

Muzeum Vladimíra Preclíka

V zámeckém parku je během sezóny zpřístupněna sýpka, která v současnosti slouží jako muzeum vystavující sbírku děl sochaře, malíře a spisovatele Vladimíra Preclíka. Expozice je průřezem jeho téměř padesátileté tvorby a zahrnuje portréty z cyklu Česká avantgarda, soubor dřevěných příběhů v lahvích, dřevěné plastiky a další.

A jestliže jste se do zámku opravdu zamilovali, můžete využít možnost uspořádat zde například svatební obřad.