Pravčická brána je národní přírodní památkou a jedinečnou skalní bránou. Najdete ji na území Národního parku České Švýcarsko, a to severovýchodně od obce Hřensko. Zajeďte si na výlet na Pravčickou bránu, čeká vás krásný výhled, návštěva zámečku Sokolí hnízdo a pohled na velkou skalní bránu. 

Obdivujte přírodní krásu

Pravčickou bránu můžete navštívit při výletu do Hřenska, kde se projedete po lodičkách a můžete se zde kochat krásnou přírodou. Hned potom si můžete udělat výlet na Pravčickou bránu. Překvapí vás svou velikosti, rozpětí oblouku činí až 24, 5 m a výška otvoru je 16 m. Po vstupu do areálu si můžete projít různé stezky a schodiště, které vás dovedou na jednotlivé vyhlídky a vy se můžete kochat krásným výhledem, ale i pohledem na Pravčickou bránu.

Návštěva zámečku

U Pravčické brány na vás čeká také pohled na velmi zajímavý výletní zámeček Sokolí hnízdo. Ten byl vybudován již v roce 1881 a nahradil původní chatrč z dubové kůry, která dříve sloužila jako výčepní místo. Zámeček byl využíván jako ubytování významných hostů, ale dnes v něm najdete galerii fotografií Juliuse Puflera. Zakoupit si zde můžete množství plakátů, magnetů a pohledů s námětem tvorby tohoto fotografa. V přízemí zámečku se však dochovala také krásná restaurace, které nechybí původní malby.

Trocha historie

Pravčická brána byla ponechána nedotčená až do 2. pol. 18. st., právě kvůli nepřístupnosti terénu a nevhodným podmínkám pro zemědělství. Až začátkem století 19. začali bránu navštěvovat především umělci. To vedlo například k vytvoření občerstvovacího zařízení u brány či nocležny. Pravčickou bránu navštívil třeba Hans Christian Andersen.