Podzim už se nezadržitelně blíží a my si můžeme užívat posledních slunečních dní, které lákají k výletu. Vytáhněte kola, sportovní obuv a svačinu a vydejte se na poslední sluncem prozářené výlety, třeba na nejvýše položený královský hrad v Čechách, na hrad Kašperk.

Pohádkové místo

Hrad Kašperk se může chlubit i tím, že se právě na něm natáčela pohádka Anděl Páně a vy tak můžete procházet známými místy, která jste zahlédli už v pohádce. Vydat se na hrad můžete po turistické trase, která vede z Kašperských hor a přivede vás rovnou na hrad.

Základní informace

Hrad byl založen v roce 1356 českým králem a římským císařem Karlem IV. jako ochrana zemské hranice se sousedním Bavorskem. Hrad leží uprostřed překrásné šumavské přírody a hradní věže vám nabízí povedený výhled do okolí. Leží v nadmořské výšce 886 m n. m., což z něj činí nejvýše položený královský hrad v Čechách.

Na co se těšit?

Na hradě Kašperk vás čekají prohlídky, které se zaměřují na každodenní život na hradě, ale i další speciální prohlídky určené dětem. Vidět zde můžete také velký model středověkého astrologického přístroje, tzv. astrolábu. Pokud si vydáte na hrad Kašperk v létě, bude zde na vás čekat lučištník, ale narazit na něj můžete i na podzim o víkendech. Zkusit si můžete i chůzi na chůdách či si dopřát chutnou svačinku a dobré pití, které vám přináší občerstvení na nádvoří.

Prohlídky

Pro rodiče s dětmi jsou přichystány speciální prohlídky, například Staň se purkrabím či hradní paní. Tato prohlídka se zaměřuje na výchovu mladého rytíře či mladé hradní dámy. Děti si mohou prohlédnout předměty, které se dříve užívaly a zkusí si i typické dvorské chování. Zkusit si mohou cvičnou rytířskou výzbroj a výstroj, pomůcky k výuce psaní, uvidí středověké hračky a v kostýmech si třeba i zatančí. Další okruh se nazývá Život na hradě, který poodhaluje další zajímavosti ze života ve středověku. Zajeďte si na hrad Kašperk i se svými ratolestmi.