V Jihomoravském kraji se nachází Brno, druhé největší město České republiky, největší město na Moravě a bývalé hlavní město Moravy. K významným dominantám města patří hrad a pevnost Špilberk, který se tyčí na stejnojmenném kopci. Na Brněnském výstavišti se konají tradičně velké mezinárodní veletrhy a výstavy. Město je také střediskem vysokého školství. Sportovní fanoušci jistě věcí, že tu naleznou i Masarykův okruh, kde se konají motoristické závody.

„Mesto Brno - hrad Spilberk“ od Kirk – Vlastní dílo. Licencováno pod  Wikimedia Commons.
Mesto Brno – hrad Spilberk“ od KirkVlastní dílo. Licencováno pod
Wikimedia Commons.

Hrady a zámky

Kromě již zmiňovaného brněnského Špilberku se může Jihomoravský kraj pyšnit ještě hrady Bítov a Vranov nad Dyjí a zámky Boskovice, Lednice, Mikulov či Valtice.
Zámek Lednice patří mezi nejkrásnější v České republice, nachází se přibližně 12 km východně od Mikulova. K zámeckému komplexu patří ještě historický skleník a v něm i nejvzácnější skleníková rostlina.

Vinice

Přes 96 % vinic v naší republice se nachází právě na jižní Moravě. Tato oblast se dělí do čtyř podoblastí – Mikulovské, Slovácké, Velkopavlovické a Znojemské a dále do jednotlivých vinařských obcí. Vinařství tu má velkou tradici a na hodně místech najdete vinařské sklípky, kde můžete okoštovat různá vína.

Zajímavé tipy

Největší military zábavní park v České republice se nachází nedaleko Brna u obce Ořechov. Nabízí prohlídky podzemních prostor, Army bar, paitball, terénní čtyřkolky a také jízdy v obrněných transportérech. Park je otevřen pouze o víkendech od května do října a navštívit ho mohou i děti od 4 let.
Celoročně je otevřen Zábavní park v Boskovicích, nabízí westernové městečko zbudované ve starém pískovcovém lomu, lanové centrum a stylové restaurace a občerstvení. Děti nezapomenou na návštěvu Ztraceného světa, kde najdou více než 60 modelů prehistorických dinosaurů s vodopádem a činnou sopkou.
Náš poslední tip na výlet vás zavede do Moravského krasu, kde se nachází i světoznámá propast Macocha. Některé jeskyně jsou i zpřístupněné.

 
Sdílejte
Předchozí článekKam na lyže
Další článekJihočeský kraj