Nejzápadněji na našem území leží Karlovarský kraj, který je zároveň rozlohou hned po Praze druhý nejmenší. Dělí se jen na tři okresy, jejichž okresní města jsou Cheb, Karlovy Vary a Sokolov.

Lázeňství

V kraji je významně zastoupeno lázeňství, především v městech Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Jáchymov.

Karlovy Vary

Toto lázeňské středisko je známé i sklářským a potravinářským průmyslem. Projít se můžete pěti kolonádami a pít při tom léčivou minerální vodu, bylinný likér Becherovku nebo okusovat Karlovarské oplatky. Na tradiční Mezinárodní filmový festival můžete zajet začátkem července, je promítáno více než 180 celovečerních filmů a několik desítek krátkých filmů z celého světa. V Karlových Varech se v roce 2006 natáčela bondovka Casino Royale.

„071107-Loket-Castle-Hrad“ od Bobak Ha'Eri – Vlastní dílo.  Wikimedia Commons.
071107-Loket-Castle-Hrad“ od Bobak Ha’EriVlastní dílo.
Wikimedia Commons.

Mariánské Lázně leží asi 25 km jihovýchodně od Chebu. Ve městě a okolí vyvěrá na 100 minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí, využíváno je jen přibližně půlka z nich. Mariánské Lázně navštěvovalo pravidelně mnoho významných českých i zahraničních hostů, kteří se zasloužili o věhlas lázní ve světě. I zde můžete při procházce kolonádami ochutnat například Lázeňské oplatky.

Hrady a zámky

Hrad Loket se tyčí nad řekou Ohří v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Na Lokti se pořádá spousta kulturních akcí. Zajímavostí je pozůstatek meteoritu, který dopadl kolem roku 1400.
Zámek Bečov na Teplou se nachází ve stejnojmenné obci asi 20 km jižně od Karlových Varů. Součástí expozice gotického umění západních Čech je i restaurovaný románský relikviář svatého Maura, který je po českých korunovačních klenotech druhou nejcennější památkou.

Zajímavosti

Západně od města Boží dar leží Božídarské rašeliniště, těžba rašeliny tu probíhala až do druhé světové války. Celým územím prochází naučná stezka a rostou zde specifické druhy rostlin.