Královehradecký kraj leží na severovýchodě Čech a patří k němu i Krkonošský národní park.

„Hradec Králové“ od Prazak – Vlastní díloWikimedia Commons.
Hradec Králové“ od Prazak – Vlastní díloWikimedia Commons.

Města

Metropolí Královehradeckého kraje je město Hradec Králové, které je zároveň i městem univerzitním, vyučuje zde Univerzita Hradec Králové a také některé fakulty Univerzity Karlovy a Univerzity Obrany. Místo bývalého vojenského letiště poskytuje prostor nejenom známým letním festivalům Rock for People a Hip Hop Kemp. Město ja důležitým uzlem turistů, kteří pokračují za zimními sporty do nedalekých pohoří Krkonoš či do Orlických hor.
Jičín leží v severovýchodních Čechách a je spojen s pohádkovou postavou loupežníka Rumcajse od tvůrců Václava Čtvrtka a Radka Pilaře. Turisty je město velmi vyhledávané a bývá považováno za jedno z nejkrásnějších měst naší země. K pamětihodnostem patří například Valdštejnské náměstí s Valdickou bránou a zámkem, dále kostely, klášter, ale také Valdštejnova lipová alej, založena na přání vévody Albrechta z Valdštejna v roce 1631.

Hrady a zámky

Gotický hrad Kost ze 14. století se nachází v Českém ráji. Prohlídnout hrad je možné od dubna do října ve čtyřech okruzích. Na nádvoří se konají divadelní představení nebo i jiné akce. V obytné části turnovské brány je připraven kompletně zařízený apartmán.
Neogotický zámek Hrádek u Nechanic leží asi 11,5 km západně od Hradce Králové. Zámek je vybaven soudobým nábytek přivezených zejména z Itálie a Rakouska a pozoruhodná je též sbírka obrazů anatomických anomálií z 18. století. Hrádek u Nechanic se objevil i ve filmech českých i zahraničních, například ve známé pohádce z roku 1978 Princ a Večernice.

Tip na výlet

Pokud zrovna netrpíte strachem z výšek, podívejte se do okolí Adršpašských skal. Jsou tu pro vás připraveny kratší i delší turistické trasy, některé jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, cykloturisty, pro kočárky se však trasy nedoporučují.