Pravděpodobně k nejznámějším produktům Plzeňského kraje patří pivo.

V Plzni se pivo začalo vařit již ve 13. století, ale až na začátku roku 1839 bylo rozhodnuto o stavbě pivovaru, který byl o tři roky později dokončen. V současné době se v Plzni vyrobí přes 5 miliónů hektolitrů piva ročně.
Plzeň má od roku 2014 ještě jeden zajímavý projekt. Tím je Techmania Science Center, která nabízí stálé i putovní expozice, kde se děti i dospělí interaktivně seznámí s fyzikou, chemií, matematikou, astronomií či biologií.

„ Hrad Rabí “ od Chmee2Ximonic (talk) Simo Räsänen – Vlastní dílo. Wikimedia Commons.

Hrad Rabí
“ od Chmee2Ximonic (talk) Simo Räsänen – Vlastní dílo.
Wikimedia Commons.

Hrady a zámky

V Plzeňském kraji se nachází stovky památek, mezi nejznámější patří hrady Rabí, Radyně, Švihov, Velhartice a Domažlice a zámky Horšovský Týn, Kozel a Zbiroh.
Gotický vodní hrad Švihov se nachází ve stejnojmenném městě Švihov, přibližně 10 km severně od Klatov. Zpřístupněné jsou dva prohlídkové okruhy. Vodní hrad je hodně využíván jako středisko kultury, pořádají se tu svatby, výstavy, plesy, koncerty i kulturní festival České hrady. V roce 1973 se na hradě natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku.
Lovecký zámeček Kozel leží asi 15 km jihovýchodně od Plzně. Je to přízemní čtyřkřídlá budova kolem obdélníkového nádvoří, k tomu patří ještě kaple, jízdárna, lokajna, konírna a rozsáhlý zámecký park. I v tomto zámečku se pořádají prohlídky, svatby, výstavy a jiné kulturní akce.

Města

Okresní město Klatovy leží v Pošumaví jižně od Plzně a někdy je také nazýváno bránou Šumavy. Město se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, mezi nejznámější z nich patří Černá věž s krásným výhledem, jezuitský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce a pod ním ležící katakomby a barokní lékárna U Bílého jednorožce, která slouží jako muzeum.
12 km východně od Klatov se nachází městečko Plánice, ve kterém se v roce 1847 v malé chaloupce narodil významný český vynálezce František Křižík. V chalupě najdou návštěvníci muzeum s funkční obloukovou lampou a dynamo.