Kutná hora je opravdu nádherným městem, které proslavila především těžba stříbra ve středověku. Právě v této době byla Kutná Hora jedním z nejvýznamnějších českých královských měst. I dnes se jedná o turisty velmi oblíbené město, které má svým návštěvníkům stále co nabídnout.

Kutná Hora

Město Kutná Hora leží ve Středočeském kraji. Jedná se o významnou městskou památkovou rezervaci, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jeho vznik souvisí s těžbou (kutáním) stříbrných rud a zpracováním stříbra, proto dostalo město název Kutná Hora. Ve středověku dokonce z této oblasti pocházela jedna třetina produkce stříbra v Evropě.

Zajímavé památky

A co v Kutné Hoře stojí za návštěvu? Jistě musíte navštívit nádherný chrám sv. Barbory. Pětilodní katedrála má charakteristickou stanovou střechu. Katedrálu najdete v historické části města nad úpatím řeky Vrchlice. Stavba chrámu započala již v roce 1388 a dostavěna byla do dnešní podoby až v roce 1906. Jedná se o opravdu velkolepou stavbu. Pro některé nevhodná, pro jiné velmi žádaná, taková může být návštěva kostnice, která byla založena ve 13. století. Její vznik je spojen s opatem Heidenreichtem. Za návštěvu stojí i kostel sv. Jakuba, nádherné Jezuitské koleje a jejich okolí či gotická kaple Božího těla ze 14. století. Samotné historické centrum Kutné Hory je opravdu nádherné.

České muzeum stříbra

Pokud budete v Kutné Hoře, v žádném případě byste neměli vynechat České muzeum stříbra. Zde si můžete projít 2 okruhy, a to jeden více teoretický tzv. Město stříbra, který se věnuje archeologii, geologii a vývoji Kutné Hory ve středověku, naopak druhý okruh Cesta stříbra zahrnuje i návštěvu středověkých dolů. Dostanete se až do hloubky do 40 m pod zemí a prohlédnete si, v jakých podmínkách se ve středověku kutala stříbrná ruda. Na druhý okruh doporučujeme udělat rezervaci předem.