V Jizerských horách se nachází nejmladší dřevěná rozhledna Jizerských hor Maják Járy Cimrmana. A jak už spojitost s Járou Cimrmanem napovídá, nejedná se jen o obyčejnou rozhlednu. 

Maják i rozhledna

Maják Járy Cimrmana je majáku podobný, ale jedná se o dřevěnou rozhlednu. V budově pod touto rozhlednou se nachází také muzeum Járy Cimrmana, které ocení všichni příznivci této jedinečné české (ne)osobnosti. Na rozhlednu se dostanete skrze muzeum. A kde tuto rozhlednu hledat? Nachází se ve vsi Příchovice v obci Kořenov, tedy kousek od Jablonce nad Nisou.

Základní informace

Rozhledna Járy Cimrmana byla postavena mezi lety 2011 až 2013, jedná se tedy o velmi mladou stavbu. Postavena byla podle projektu Hutě architektury Martina Rajniše. Pyšnit se může výškou kolem 24 metrů a 115 schody. Rozhledna je postavena z borového dřeva a je jedinečná svým vzhledem, tedy svou podobností s majákem. Těšit se zde můžete na výhled na oblast Železnobrodska, Semilska v pozadí s krásným Kozákovem. Těšit se však můžete nejen na krásný výhled, ale také venkovní expozici s Liptákovskou stodolou. Pro děti jsou zde připraveny prolézačky, bludiště, skluzavky, kamenné pohádky atd. Vstupné činní 45 Kč pro dospělého, 25 Kč pro děti a 120 Kč za rodinu. Otevřeno je každý den od 10:00-18:00.

Toulky Járy Cimrmana

Na základě výpovědí pamětníků Cimrman během svých toulek po liptákovském okolí přemýšlel o vztyčení věži, která by byla podobné té pařížské. Na jeho památku zde byl postaven právě tento maják.

Pozor na záměnu

Pravdou je, že existuje nejen Maják Járy Cimrmana, ale i Dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana, která se však tyčí nad městem Březová nad Svitavou, okres Svitavy. Jedná se o rozhlednu, která má dřevěnou konstrukci, ale ne kruhovou, ale čtvercovou. Zde vás čeká výhled z 20 metrů. Pozor tedy, abyste si tyto dvě stavby nespletly. Každá z nich vypadá jinak a leží v jiné části ČR.