Zámek Karlova Koruna byste našli na návrší Chlumec v západní části města Chlumec nad Cidlinou. Tento zámek patří mezi nejvýznamnější barokní stavby v Česku a může se pyšnit nejen jedinečným exteriérem, ale také krásným interiérem a zámeckým parkem.

Zámek

Zámek je dobře viditelný již z velké dálky. Ať už přijíždíte z jakékoliv světové strany, zámek Karlova Koruna vás náležitě uvítá. Jedná se o velmi malebný barokní zámek, který je neodmyslitelně spjat s rodem Kinských.

Významní architekti

Ke stavbě tohoto zámečku si přizval hrabě František Ferdinand Kinský velmi vážené umělce a také českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela (architekta Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře) a pražského stavitele Františka M. Kaňku. Stavba probíhala mezi lety 1721-1723 a na počest návštěvy císaře Karla VI. byl zámek pojmenován jako Kalova Koruna.

Architektura

Zámek je na první pohled velmi zajímavý a nese typické rysy Santiniho architektonického stylu a jeho osobitosti. Základem je středový válec o dvou patrech, ke kterému jsou připojeny tři jednopatrová křídla, která však mají čtvercový půdorys. V severní části je mezi křídly vsunuto otevřené schodiště. Centrální kompozice je opravdu dokonalá vzhledem k umístění zámku do krajiny. V jeho okolí byly vystavěny také hospodářské budovy a později empírová oranžerie.

Dnes

Zámek byl dlouho v držení státu, po roce 1992 byl však navrácen zpět do rukou původních majitelů, tedy rodině Kinských. Dnes je v prostorách zámku umístěna interiérová expozice, která seznamuje s dějinami rodu Kinských v portrétech a chovem koní Kinských- chlumeckých plaváků. Zámecké pokoje jsou nově upraveny a prezentují život šlechticů. Na zámku se však konají také svatby, různorodé kulturní akce a je možné si prostor také pronajmout.

Prohlídka

Co se týká prohlídky, exteriéry, tedy zámecký park, je otevřen celoročně. Prohlídka interiéru trvá 50-60 minut a plná cena prohlídky činí 120 Kč.

Zdroj obrázku:
https://www.flickr.com/photos/liakadaweb/31624038758