Jednu z nejvýznamnějších rokokových staveb v Čechách zastupuje právě zámek Stekník, který již od roku 1997 prochází celkovou rekonstrukcí. Zámek je obklopený italskou terasovitou zahradou. Navštivte ho během jarních slunečných dnů.

Historie

Na místě dnešního rokokového zámku stála původně pozdně středověká tvrz, kolem roku 1600. Koncem 17. století zbytky vyhořelé tvrze zakoupil bohatý žatecký měšťan. Nechal zde vystavět zámek, který se pyšnil stylem vrcholného baroka. Až v 2. pol. 18. století dochází k rokokové úpravě objektu. Docházelo ke zdobení stěn a stropů s pomocí fresek a nástěnných iluzivních maleb. Ty zdobily stěny a strop sala terreny, reprezentačního sálu, kaple, i obytných pokojů. Po 2. svět. válce byl velkostatek Stekník konfiskován. Zámek sloužil jako Výzkumný ústav chmelařský v Žatci. Později byl využíván i Národní galerií Praha. Dnes je již pod správou Národního památkového ústavu, který jej stále spravuje.

Prohlídka zámku

Pokud jste milovníci krásných zahrad, určitě vás okouzlí terasovité zahrady, ale i samotný interiér zámku. Podívat se můžete do salónů jižního a západního křídla, zpřístupněny jsou zrestaurované prostory, tady zámecká kaple s původním mobiliářem, vstupní hala a chodby prvního patra.

Rok 2019

Příští rok se můžete těšit na novou trasu, která se otevře v roce 2019 v západním křídle zámku. Restaurátoři stále pracují na opravách kachlových kamen, krbů, vitráží, podlah, obkladech stěn, dveřích, oknech i kování zámků. Velkou péči potřebují nástěnné malby. V hlavním sále byly dokonce objeveny původní pozdně barokní výmalby. Figurální výzdoba s tematickou čtyř živlů, která dokonce nese autorský podpis. Autor výmalby je Kryštof Seckel, malíř, který působil jako komorní umělec hraběte Františka Václava z Kolowrat. Proslavil se především jako malíř vedut pozdního baroka a začínajícího klasicismu. Hledáte-li místo s nádhernou atmosférou a zahradami, které skrývají místa pro odpočinek, neváhejte a navštivte zámek Stekník.