Patříte mezi romantiky, kteří zvláště přes podzim, kdy je stále počasí přívětivé a příroda maluje těmi nejkrásnějšími barvami, vyráží na mnohé výlety? V tom případě pro vás máme další tipy, tentokrát na tajemné skalní hrady. Objevte jejich kouzlo a poznejte místa, o kterých jste zatím ani neslyšeli.

Sloup v Čechách

Dopřejte si podzimní výlet do severních Čech a navštivte strážní hrad, který byl během historie mnohokrát obléhaný, vypálený a zpustošený, přesto si do dnešních dob zachoval tvář a přívlastek romantického sídla. Skalní hrad Sloup nabízí řadu tajných průchodů, sálů a chodech. I když z dálky vypadá jako obyčejná skála, na které je několik staveb, je tento skalní útvar plný chodeb a uzoučkých schodišť, které lákají k prozkoumání. V samém nitru skály dokonce objevíte kostel, ambit, refektář a malé světničky poustevníků. Přes slunečný dny je tu opravdu nádherně, zvláště u jižní stěny, která je zdobena popínavými růžemi a vinnou révou. Romantická atmosféra vás zde jednoduše pohltí. Během října je možné hrad navštívit už jen o víkendech mezi 9 a 16 hodinou za vstupné 70 Kč.

Skalní hrad Vranov

Skalní hrad Sloup je na mohutné skále, která je však na dně menšího údolí, za to skalní hrad Vranov přináší úplně jiný zážitek. Podívejte se na tu výšku a krásnou scenérii. Zde na vás čekají cestičky proplétající se mezi kamennými špicemi, užívat si můžete krásné skály a po schůdcích šplhat na nejrůznější vyhlídky, ze kterých je krásný výhled. Dnešní podobu tohoto hradu má na svědomí romantik František Zachariáš Römisch, který zde umístil řadu pomníků, soch, pamětních desek apod. Ty jsou věnovány různým spisovatelům, básníkům a panovníkům. I proto se hradu také říká Pantheon. Na vršku skalního hřbetu objevíte letohrádek s kavárnou a galerií, kde se můžete příjemně občerstvit. Během října můžete hrad navštívit denně od 10 do 17 hodin za vstupné 50 Kč.