Skvělé zážitky a osvěžení jde naplánovat pro rodinu a přátele při sjíždění řek. Sbalte stan a spacák a vyrazte do přírody. Řeku vybírejte pečlivě podle aktuálního stavu sjízdnosti a vašich zkušeností.

Foto: Jagro
Foto: Jagro

Sjízdnost řek

Obtížnost řek je rozdělena do celkem devíti kategorií, z nichž na většině řek jsou obtížnosti ZWA, ZWB, ZWC a WW I. ZWA značí stojaté úseky toků a je vhodná i pro úplné začátečníky. ZWB jsou klidné řeky také vhodné pro nováčky a mohou zde všechny typy lodí. ZWC je značkou pro mírně proudící řeku a už je třeba alespoň základní dovednost řízení lodi. Při značení WWI očekávejte lehkou řeku a musíte mít základní znalost ovládání lodi, každý vodák by měl mít vestu.

Berounka

Jednou z nejkrásnějších a nejromantičtějších řek v Čechách je právě řeka Berounka. Plujete divokou opuštěnou krajinou s tábořišti a příjemnými posezeními s občerstvením. Cestou potkáte hrady Křivoklát i Karlštejn. Řeka je vhodná pro úplné začátečníky, ale na své si přijde každý. Trasa začíná u Chrástu u Plzně a končí v Praze.

Otava

Na zlatonosné řece Otavě v západních a jižních Čechách vyzkoušíte všechny obtížnosti. Projedete zalesněným údolím s velkým množstvím kamenů i velkých balvanů, ale v Radešově se řeka zklidní. U Sušice řeka přestává být horskou bystřinou a převládají jen velmi mírné peřeje, v tomto úseku se dá sjíždět celoročně.

Vltava

Celoročně sjízdná, oblíbená a nejnavštěvovanější řekou je Vltava. Trať je vhodná pro rodiny s dětmi, ale i zdatné posádky. Navštívit lze i hrad Rožmberk či město Český Krumlov.
K dalším vyhledávaným řekám patří Sázava, Lužnice, Ohře a jiné.

Rodiny s dětmi

I rodiče s dětmi mohou sjíždět řeku, lepší ale je, když alespoň jeden z rodičů má s vodáctvím zkušenosti. Vhodnou řekou pro první sjíždění je například Sázava. Na vyzkoušení je vhodný úsek od Týnce nad Sázavou do Pikovic. Měří 16 km a čeká vás tu 8 jezů, dostatek peřejí a řada míst k odpočinku a občerstvení.

 
Sdílejte
Předchozí článekRodinné výlety
Další článekPlzeňský kraj