V České republice rozlišujeme jen dvě základní vinařské oblasti, a to oblast Moravy a vinařskou oblast Čech. Vinařská oblast Morava se skládá ze čtyř vinařských podoblastí, a to Znojemská, Velkopavlovická, Mikulovská a Slovácká. Pojďte se s nimi více seznámit v dnešním článku a nechte se inspirovat k jarnímu či podzimnímu výletu.

Vinařská oblast Morava

Tato vinařská oblast se může pyšnit rozlohou 17 450 hektarů, přičemž se rozkládá především v kraji Jihomoravském a částečně ve Zlínském. Moravská vinařská oblast zahrnuje na 96 % vinic v naší republice.

Znojemská podoblast

V této podoblasti se vyskytuje na 91 vinařských obcí. Tato oblast je vyhlášena pěstováním především bílých, aromatických vín plné chuti. právě zde totiž vládne chladnější klima v dešťovém stínu Českomoravské vysočiny a kamenitá půda. Ty daly vzniknout odrůdám, jako je Veltlínské zelené či Ryzlink rýnský, Muškát moravský či Sauvignon. Z červených vín je to Frankovka a Svatovavřinecké.

Mikulovská podoblast

Mikulovská podoblast čítá na 30 vinařských obcí. Tato oblast je nejteplejší a největší, která se rozkládá pod krásnými svahy Pálavy. Teplé klima a specifické podmínky dodávají vínům nezaměnitelnou chuť a aroma. Daří se zde mnoha odrůdám bílého vína, ale také červeného.

Velkopavlovická podoblast

Na 75 vinařských obcí náleží Velkopavlovické podoblasti. Svahy nacházející se v severní oblasti, a to z vápenitých jílů, slíny a pískovce dodávají bílým vínům dostatek minerality, i ovocných tónů s nechybějící výraznou svěží vůní, ale také s vysokým obsahem kyselin. Nejrozšířenější odrůdou zde je Veltlínské zelené, Tramín či Neuburské, ale také Modrý Portugal či Zweigeltrebe.

Slovácká podoblast

Tato oblast leží na jihovýchodě Moravy. Vína z této části Moravy mají výrazné aroma se svěžím přídavkem kyselinky. Vína z výše položených vinic tak mají velmi svěží charakter. Na 115 vinařských obcí leží právě ve Slovácké podoblasti.

Objevte jednotlivé moravské podoblasti i vy, třeba na vaší jarní či podzimní dovolené. Užijete si zde slunce, příjemného podnebí, krásné přírody i skvělých vín.