S jarním obdobím přichází sluneční paprsky a celá příroda se začíná doslova probouzet. První jarní květiny nastolují svou vládu a vy je můžete na mnoha místech Čech a Moravy obdivovat. Dnes vám přinášíme tři tipy na místa, kde můžete obdivovat pole bledulí, medvědího česneku či šafránu bělokvětého.

Pole medvědího česneku

Pokud patříte mezi milovníky medvědího česneku, zajeďte si na návštěvu největšího lužního lesu v Čechách. Právě zde na vás totiž čekají souvislé koberce medvědího česneku. Národní rezervace Libický luh se nachází ve Středočeském kraji u obce Velký Osek. V jarním období zde můžete vidět žábronožku sněžní či listonohu jarní, narazíte zde i na zajímavé vodní rostliny. A právě v dubnu zde silně voní rozsáhlé porosty medvědího česneku.

Louka plná šafránu

Na okraji zástavby v obci Lačnov narazíte na květnatou louku, kousek od místní školy. Na této jedinečné louce se v jarních měsících objevuje vzácný šafrán bělokvětý. Právě toto místo je v Česku nejbohatší lokalitou na výskyt této jedinečné chráněné rostliny. Šafrán bělokvětý zde však není původní, zavlečen byl do této lokality z alpských oblastí během napoleonských válek, a to pravděpodobně v krmivu pro koně. Sám šafrán se totiž snadno rozmnožuje s pomocí semen. Na louce narazíte i na prvosenku jarní a jiné vzácné kvítí. Nutno ještě podotknout, že se jedná o přírodní památku.

Objevte desetitisíce bledulí

Vidět můžete další ojedinělí přírodní úkaz, a to květnatý koberec, který tvoří na desetitisíce rozkvetlých bledulí. Nachází se v údolí Chlébského potoka na Svratecku. Stračí se rozhlédnout a neuvidíte nic jiného než samé bledule. Toto údolí je přírodní rezervací a jedinečné louky plné rozkvetlých květů sem lákají mnoho turistů. Údolí se nachází na Vysočině nedaleko Nedvědic.