V plzeňském kraji nedaleko Tachova se vyjímá původně gotický hrad Bor, který je jednou z hlavních dominant oblasti. Navštivte tento malebný hrad v údolí Lužního potoka a udělejte si výlet do středověku.

Prohlídkovou trasu začnete v přízemí zámku, poté navštívíte kapli Sv. Vavřince, Švamberský sál se sklípkovou klenbou s ukázkami replik dobových zbraní, oblečení, keramiky a nádobí. Následně se přesunete do 1. patra do zámeckých salonků a klasicistního sálu. V poslední části prohlídky na vás čeká obrazová galerie čtyř posledních generací rodu rodu Löwenstein-Wertheim-Rosenberg a výstup na věž s ochozem ve výšce 30 metrů, který poskytuje nádherný výhled do krajiny.

Líbí se vám prostředí zámku? Po dohodě je možné zde uspořádat koncert, výstavu či jinou kulturní akci. V obřadní síni nebo kapli se občas konají svatby, ke které je možné si pronajmout i hodovní síň s 50 místy.

Historie zámku Bor v kostce

Původně gotický hrad pánů ze Švamberka byl následně přestavěn na pseudogotický zámek, se stal roku 2003 vyhledávanou turistickou atrakcí. Původně se jednalo o pevnost, kterou ve 13. století založili potomci Ratmíra ze Skviřína, dodnes se ze starého hradu zachovala věž. Před rokem 1362 byla vybudována také hradní kaple svatého Vavřince. V 15. stoletím byl hrad během husitských válek zničen, poté byl Švamberky opraven a přestavěn na poměrně komfortní středověké sídlo. Další a také poslední velká přestavba proběhla v 19. století, kdy staré budovy ozdobilo množství cimbuří, věžiček, nové členění oken a nové fasády. V současnosti probíhá rozsáhlá rekonstrukce.

Zámek je veřejnosti otevřen od dubna do října.