Renesanční zámek z 16. století najdete nedaleko České Lípy. Kromě hradního příkopu s medvědem se můžete obdivovat krásnému anglickému a francouzskému parku a také bohaté historii spjaté s oběma posledními rakousko-uherskými císaři. Zámek je chráněn jako kulturní památka České republiky a je součástí Městské památkové zóny.

Prohlídkové trasy

První trasa s názvem Zámek za císaře Ferdinanda prvního představuje období, kdy zámek vlastnil poslední český král a rakouský císař Ferdinand Dobrotivý se svou chotí Marií Annou Karolínou Savojsku. Návštěvníci mají možnost si prohlédnout původní výzdobu v podobě papírových tapet, nástropních maleb a vybavení ve stylu druhého rokoka, obrazy, porcelán a také unikátní výtah na ruční pohon z roku 1870.

Druhý okruh je věnovaný období, kdy zámek vlastnil předposlední majitel, císař František Josef I. a hostil zde mnoho dalších Habsburků, například korunního prince Rudolfa s chotí Štěpánkou Belgickou nebo arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou, kteří v zámecké kapli uzavřeli vytoužený sňatek.

Patnáctiminutová dětská trasa vás provede čtyřmi místnostmi, konkrétně pokojem malé princezny, malého prince, kuchyní a prádelnou, které jsou zařízené tak, aby napodobovaly bydlení zámeckých dětí. Součástí prohlídky je tedy nejen historický nábytek, obrazy a porcelán, ale také hračky z 19. a 20. století.

Rodiny s dětmi mohou zavítat také do zámeckého sklepení s výstavou princezen ze známých pohádek, kde se postupně setkáte například s princeznou Ladou, Sněhurkou, Šípkovou Růženkou, Popelkou, Zlatovláskou aj. Nechybí však ani drak či Popelčini holoubci.

Zámek se dále pyšní nádhernou barokní zahradou a anglickým parkem.

Výlety do okolí

Projekt 5cest je určen pro výlety autem, kde máte na několika málo čtverečních kilometrech možnost navštívit ty největší zajímavosti oblasti, například uměleckou sklárnu a Sklářskou krčnu v Lindavě, kdy se seznámíte s technologií výroby skla nebo rozhlednu ve Sloupu. Nenechte si ujít ani unikátní Lesní divadlo, skalní hrad, či lesní koupaliště.

Eduard Held muzeum najdete na náměstí, asi 6 minut chůze od zámku. To se honosí zajímavou expozicí výroby karnevalových masek nebo výstavu s názvem Mizející čas, která zobrazuje život sudetských Němců v této oblasti mezi světovými válkami.

Pro milovníky pěší turistiky je připravená Naučná stezka Zákupy dlouhá asi 7 kilometrů. Její začátek najdete u ZŠ a MŠ Zákupy ve Školní ulici.