Pokud pojedete po silnici spojující Českou Kamenici s Nový Borem, dojedete v obou případech po prudkém stoupání na vrchol, kde se rozkládá obec Prácheň. Kousek od silnice spatříte jeden z unikátů české přírody, kterým je Panská skála. Je to rozsáhlý čedičový útvar připomínající svou strukturou píšťaly hudebního nástroje zvaného varhany, od kterého byl i odvozen mnohem známější název tohoto skalního útvaru.

Shodně, tedy „Varhany“, byla pojmenována také cyklostezka vybudovaná z České Lípy až k Panské skále na zrušené železniční trati vedoucí až do Kamenického Šenova. Toto město pověstné výrobou skleněných lustrů se na mapách a turistických průvodcích uvádí nejčastěji jako místo, u kterého Panská skála stojí. Ať už zvolíte k výletu k Varhanům kteroukoliv trasu, vždy vás bude pohled na bizarní skálu fascinovat. Největší radost budete ovšem mít po zdolání 17 km dlouhého stoupání v sedle svého bicyklu. Cyklotrasa vede zajímavou krajinou a na mnoha místech se vám otevřou nádherné výhledy. Cíl u Panské skály pro vás bude tou nejlepší odměnou.

Co je Panská skála a jak vznikla

Tento čedičový útvar je Národní přírodní památkou. Kamenné varhany vznikly v dávných dobách při tuhnutí magmatu, kdy se z něho typicky sloupovitě odloučil čedič. Celý útvar byl obnažen dlouholetou těžební činností, po jejímž skončení zůstala pod skálou prohlubeň, která se naplnila dešťovou vodou a vytvořila jezírko.

Skálu tvoří svislé pěti až šestiboké sloupce, z nichž ty nejvyšší mají délku, nebo chcete-li výšku až 15 metrů. Všechny jsou poskládány vedle sebe a svým uspořádáním skutečně připomínají píšťaly kostelních varhan. Ty se v jezírku zrcadlí za slunečného počasí nabízejí úžasné záběry fotografům. Zmínka o hezkém počasí je na místě, protože Prácheň je pověstná častými mlhami, zejména od podzimu do jara.

Vděčný cíl turistů

Panská skála leží v nadmořské výšce 597 m a je unikátním geologickým útvarem. Romantickou atmosféru tvoří zajímavé šikmo postavené čedičové sloupy, jezírko pod skalou i okolní krajina. Místo učarovalo i filmařům, kteří zde točili například pasáže slavné „Pyšné princezny“.

Útvar je veřejnosti přístupný a pro turisty velice přitažlivý. Na vrchol skály snadno vystoupáte po některé z cestiček a nahoře se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled. Západním směrem uvidíte Kamenický Šenov a Českou Kamenici, v pozadí pak lesnaté kopce Českého Švýcarska. Na sever se otevírá pohled na hřeben Lužických hor, dále uvidíte špičatý Klíč nad Novým Borem a v pozadí Ralsko.