Toto malé severočeské městečko najdete na trase mezi Českou Lípou a Litoměřicemi. Snadno byste je přehlédli, neboť leží mimo hlavní silnici. O to klidnější je zde život nerušený rušnou dopravou, jako jiná města. Pojedete-li po silnici I/15, budete mít Úštěk po levé ruce a vpravo od silnice uvidíte hladinu rybníka Chmelař, který je rekreačním místem pro lidi ze širokého okolí.

Do Úštěku nejlépe v létě

Úštěk je známý pořádáním hojně navštěvovaných trhů a jarmarků. Kromě Velikonoc a Vánoc jsou zde pořádány jarmarky i v létě. V letošním roce se bude Úštěcký historický jarmark konat v sobotu 19. srpna. Můžete při něm zažít historický průvod, celodenní program na několika scénách (hlavní, loutková, šermířská, dětská, pouliční, středověké hry, dobový trh, večerní program včetně ohňostroje atd.). Ubytování najdete v kempu na břehu Chmelaře. Rybník nabízí krásné koupání a provozování nejrůznějších vodních radovánek.

Letní akce

Až se nabažíte vody a opalování, můžete se vydat do historické části Úštěku, což je z kempu pouhý jeden kilometr pěšky. Kromě malebného historického náměstí stojí za pozornost i nedaleký hrad, který stojí na kopci nad městem.

V Úštěku se nebudete nudit ani v případě nepříznivého počasí. Můžete navštívit například Úštěcký filmový festival, který letos začíná 18. srpna. Velkou popularitu si získala akce „Piráti dobývají jezero Chmelař“. Letos se konal 14. července již 19. ročník.

Pokud jste jej nestihli, určitě nezaváhejte příští rok, neboť jubilejní 20. ročník vám přinese nezapomenutelné zážitky. Budete svědky strhujících bitev na vodě i na souši, uvidíte několik pirátských lodí i pirátské městečko a program pak pokračuje dlouho do noci v areálu koupaliště i v centru Úštěku.

Historické památky

Letní prázdniny a dovolené v Úštěku u Chmelaře jsou také příležitostí k prohlídce pamětihodností. Úžasné je samotné úštěcké náměstí. Poklidnou atmosféru nedotčenou dopravním ruchem si určitě užijete, stejně jako procházku starobylým podloubím s obchůdky. Dominantou je kostel sv. Petra a Pavla s krásnou kamennou křtitelnicí a dřevořezbami. Kolem náměstí můžete obdivovat i další historické stavby, jako je kostelík Nejsvětější Trojice, Kudlichův pomník, Klárův dům, Jezuitský dvůr a další. Za návštěvu rozhodně stojí hrad Helfenburk, který je známější pod českým názvem Hrádek. Je z něj úchvatný výhled na všechny strany a zejména Úštěk budete mít jako na dlani.