Buchlov byl založen v první polovině 13. století a řadí se tak k nejstarším hradům v Čechách. Je unikátní především díky míře zachování původních architektonických prvků, které krásně ukazují, jak lze strohé gotické sídlo přeměnit na renesanční panství.

Nikdy nedobytý hrad je nejvýraznější dominantou moravského Slovácka a spolu s kaplí svaté Barbory tvoří jedny z nejzajímavějších památek této oblasti.

Na místě si můžete zakoupit jak venkovní prohlídkové okruhy bez průvodce, tak prohlídku vnitřku hradu s průvodcem, která zahrnuje černou kuchyň, zbrojnici, knihovnu a další gotické a renesanční prostory. Navštívit můžete také rodinné muzeum hrabat Berchtoldů s přírodovědnými a egyptologickými sbírkami.

Máte rádi vyhlídky? Vystoupejte na věž, nebo se vydejte ke kapli sv. Barbory, která je barokní rodinnou hrobkou Petřvaldů a Berchtoldů. Její vzdálenost od hradu je asi 1, 5 km.

Zajímavosti v okolí

Hrad se nachází ve zvlněné krajině Chřibů pokryté poli s obilím a vinicemi, nedaleko městečka Buchlovice, jehož dominantou je národní kulturní pamtáka, Buchlovický zámek z 18. století. Tato barokní stavba je obklopena krásnými zahradami se středoevropskou i exotickou květenou a pávy.

Nedaleko od Buchlovic se také rozkládá přírodní rezervace Barborka či poutní klášter Velehrad, jehož historie je spjata s Velkomoravskou říší.