Jen několik kilometrů od Hradce Králové leží bývalé sídlo hraběcího rodu Harrachů, Hrádek u Nechanic, které svým návštěvníkům odhalí kromě tajemství jejich života také například pěknou vyhlídku z hradní věže či výpravu do zámeckých sklepů.
Zámek Hrádek u Nechanic sloužil v 19. století jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů a jeho hlavním vlastníkem byl František Arnošt hrabě z Harrachu, významný představitel jilemnické rodové linie.
Pohled do historie
Stavba byla navržena anglickým architektem Edwardem Bucktonem-Lambem ve stylu tudorské gotiky a stavební práce vedl rakouský architekt Karl Fischer, který mimo jiné navrhl i podobu zámeckých interiérů. Souběžně se stavbou byla také upravena část okolí zámku do podoby krajinářského parku a založena obora a bažantnice. V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě Benešových dekretů. V roce 2001 bylo sídlo vyhlášeno Národní kulturní památkou a je spravováno Národním památkovým ústavem ČR.
Prohlídkové okruhy
Základní okruh s názvem Lesk a sláva Harrachů vás provede původními bohatě zdobenými interiéry, které vám dají možnost nahlédnout do života a bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století. Všechny reprezentační sály, které navštívíte, se nachází v přízemí zámku.
V prvním patře zámku si v rámci prohlídkového okruhu Osobní život šlechty prohlédnete soukromé pokoje včetně apartmá hraběnky, dětského pokoje, obrazárny, toaletního pokoje, orientálního salonu aj.
Pokud nejste zrovna největšími fanoušky historie, ale spíše oceňujete pěkné výhlídky, pak zcela jistě využijete prohlídku Hodinové věže. Z dominanty zámku, která je 26 metrů vysoká je možné za příznivého počasí vidět i zříceninu hradu Trosky nebo horu Ještěd.
Poslední zajímavou variantou je prohlídka zámeckých sklepů s původními kotli z 19. století či elektrickými rozvody z roku 1914.
Na zámku se také natáčely české a zahraniční filmy a pohádky, například Andělská tvář, Mandragora nebo Tmavomodrý svět.
Kam na výlet?
V 11 km vzdáleném Hradci můžete navrtit například Muzeum východních Čech, což je největší regionální muzeum v Královehradeckém kraji nebo památník bitvy na Chlumu – areál historického bojiště se stovkami uměleckých památníků a pomníků, které mají připomínat více než 50 000 mrtvých vojáků.