O vybudování původní vyhlídkové plošiny, která byla umístěna na pěti varhošťských dubech, se zasloužil Litoměřický spolek pro České středohoří už v roce 1891. Už o 11 let později však musel být Varhošť kvůli špatnému stavu vyhlídka rozebrána a v roce 1927 padlo definitivní rozhodnutí na vybudování kamenné věže. Z důvodu nedostatku financí nakonec vznikla jen 14 metrová stavba, která byla zpřístupněna veřejnosti 18. září 1927 a vydržela až do 70. let, kdy musela být z důvodu špatného stavu stržena.

V roce 1973 byla vybudována nová rozhledna, která byla slavnostně otevřena 22. září při zahájení výstavy Zahrada Čech v Litoměřicích. Poslední úprava byla provedena v roce 2005, kdy byla věž doplněná o anténní systémy společnosti T-mobile.

Jak se tam dostat?

Rohlednu najdete v Českém středohoří asi 6 kilometrů od Litoměřic ve výšce 639 m. n. m.

Nejlepší přistup je z parkoviště v místě křižování turistických tras „Sedlo pod Varhoštěm,“ které jsou nad osadou Kundratice. Poté se vydejte pěšky po žluté trase a po asi 0, 5 km dorazíte k cíli. Nejbližší vlaková stanice je v Sebuzíně a cesta od ní na vrchol je dlouhá asi 4, 5 km.

Pěkný rozhled

Z rozhledny dohlédnete na město Litoměřice a okolní kopce Českého středohoří, jako je například Milešovka, Lovoš nebo Kletečná. Uvidíte i malebné záhyby řeky Labe, hrad Hazmburk, Bukovou horu a Děčínský Sněžník, za jasného počasí také Krušné hory, Ještěd a Jizerské hory.