Chcete-li objevit opravdu impozantní komplex, jehož návštěva pro vás bude nezapomenutelným zážitkem, zavítejte do Broumovského kláštera. Právě zde totiž uvidíte opravdu nevídané a objevíte opravdu nevídané.
Broumovský klášter
Broumovský klášter naleznete v Broumově, v Královehradeckém kraji. Tento klášter byl založen již ve 14. století a ve století 18. se dočkal přestavby do barokního slohu, a to Kryštofem Dientzenhoferem a jeho synem Kiliánem Ignácem. Jeho architektonická a kulturní hodnota je takové, že je již od roku 1995 zapsán na seznamu národních kulturních památek ČR.
Na co se těšit?
Broumovský klášter není jen tak obyčejným klášterem. Těšit se můžete například na opatský kostel sv. Vojtěcha, který byl z původně gotické podoby přestavěn do barokního stylu, také na knihovnu, která obsahuje na 17 000 svazků knih či sakristii, ve které nechybí vzácný intarzovaný nábytek.
Turínské plátno
To, co láká mnoho návštěvníků Broumovského kláštera, je však unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Ta byla nalezne v opatském kostele sv. Vojtěch nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem. Zajímavé je, že se na světě nachází přibližně 40 takových kopií, avšak ta broumovská je jedinou ve střední Evropě.
Mumie
V Broumovském klášteře si můžete prohlídnout také Vamberecké mumie. V podzemí kláštera je totiž uloženo na 34 mumií. Pochází z krypty farního kostele ve Vamberku a do kláštera byly převezeny v roce 2000 z důvodu nevyhovujících původních podmínek. Nejstarší mumie pocházejí ze 17. století. Zpravidla se jedná o mumie vambereckých měšťanů, kněžích, varhaníků apod.
Klášterní zahrada
Procházet se můžete také krásnou klášterní zahradou, která byla revitalizována. Veřejnosti je volně a zdarma přístupná každý den. Od listopadu do dubna od osmi do osmnácti hodin.
Základní info
Otevírací doba Broumovského kláštera je od listopadu do března každý den od 10:00 do 15:00. Těšit se můžete i na nejrůznější doprovodné akce, viz dětské prohlídky, koncerty, workshopy, degustace apod.