Koněpruské jeskyně jsou nejdelším jeskynním systémem v Čechách a jsou staré desítky milionů let. Prozkoumat zde můžete řadu rozmanitých krápníkových útvarů, Koněpruské růžice či sintropády a nasát jedinečnou atmosféru. Kdy a proč Koněpruské jeskyně navštívit?
Koněpruské jeskyně
Tento komplex jeskyní se nalézá uvnitř návrší Zlatý kůň (viz hlavní obrázek) nad obcí Koněprusy v CHKO Český Kras. Nachází se asi 5 km jižně od města Beroun. Tento systém jeskyní je opravdu rozsáhlý. Skládá ze z tří pater, přičemž první střední patro bylo objeveno v roce 1950. Nejmenší je horní patro a nejrozsáhlejším je patro střední. Spodní patro není zpřístupněno a nachází se v hloubce asi 70 metrů pod povrchem. Zvláštností tohoto místa jsou tzv. Koněpruské růžice, které obsahují opál.
Prohlídka
Koněpruské jeskyně můžete stále navštívit. Během října jsou otevřeny každý den od 8:30 do 15:00. Doba prohlídky trvá 50-60 minut a trasa je dlouhá 620 metrů. Čeká vás zde také přibližně 530 schodů a trasa není bezbariérová. Prohlídka není možná s kočárkem, ani na vozíku. Průměrná teplota v jeskyních se pohybuje kolem 10 stupňů Celsia.
Na co se těšit?
Zajímavý je již vstup do jeskyně, který je umístěn ve stěně lomu. Prohlídková trasa vede z větší části systémem jeskyních chodeb a dómů středního patra jeskyní. Na závěr prohlídky vystoupáte asi po 80 točitých schodech, které vás dovedou až do patra vrchního. Ve středním patře se můžete těšit na zajímavé útvary, viz krápníky, krápníkové útvary, náteky, záclonky až celé sintropády. Těšit se můžete i na zmiňované Koněpruské růžice. Tato jeskyní „výzdoba“ je unikátní svým stářím, ale i chemickým složením, jelikož obsahuje opál.
Expozice
Součástí prohlídky je také expozice kosterních nálezů z jeskyní. Obsahuje kosti různých živočichů, ale i pozůstatky lidských kostí. Horní patro jeskyně přináší ukázku rekonstrukce tajné penězokazecké dílny, která zde byla provozována v 15. století. Součástí expozice jsou také dochované archeologické nálezy.