Rozhledna Babí lom na jižní Moravě láká svým výhledem na Adamovskou a Drahanskou vrchovinu, přičemž za krásného počasí je možné zahlédnout i Brno, Pálavu s Děvínem, Dukovany a občas dokonce i zasněžené vrcholky 200 km vzdálených Alp.

Rozhledna je 15 metrů vysoká, se 33 železnými schody, které se vzhůru točí proti směru hodinových ručiček.

Jak to začalo?

Iniciativa vybudování vyhlídky vzešla od Rakouského turistického klubu, v roce 1887 zde vznikly hned dvě, jedna se jménem brněnského starosty Rohrera, druhá pak podle předsedy turistického klubu Ripkeho. Během druhé světové války místo osiřelo, až v roce 1958 zde začal Československý svaz tělesné výchovy budovat rozhlednu, kterou navrhl brněnský architekt Mojmír Korvas. Stavba trvala tři roky a byla slavnostně dokončena 15. května 1961.

Legendy

Známá je například pověst o vzniku těchto skalních útvarů. Nad krajinou prý kdysi dávno letěly na koštěti ježibaby s kameny v náručí. Nemohly je však unést, proto je upustily a práv tak Babí lom vznikl. Musely to být pořádné rány, neboť výška zdejších skal dosahuje až 20 metrů.

Díky své poloze i struktuře materiálu se stalo toto místo oblíbenou destinací horolezců, kteří však – stejně jako ostatní návštěvníci – musí dodržovat určitá pravidla a ohleduplnost, neboť roku 1980 byla tato rezervace prohlášena za chráněnou, a to především z důvodu rozmanité vegetace. Můžete zde potkat zakrslé borovice, javory, jilmy i lípy, dokonce i vzácný teplomilný keř Dřín obecný, který na jaře překrásně žlutě kvete. Místní krajina prý uchvátila i Petra Bezruče, který sem údajně chodíval každý rok na Dušičky uctít památku svých přátel.