Nedaleko Prahy najdete nenápadný zámeček, který však svým programem především pro nejmladší návštěvníky předčí leckterou známější památku. Vydejte se se svými dětmi po stopách starověkých rytířů a objevujte společně kouzelnou atmosféru dávné historie.

Zábavně naučná stezka rytíře Miloty z Kolowrat

Za pěkného počasí pro minimální počet pěti dětí je otevřena v zámeckém příkopu tato zábavná stezka, na níž si budou vaše ratolesti moci vyzkoušet mnoho aktivit v duchu výchovy mladých rytířů. V doprovodu průvodce si postupně vyzkouší hod sekyrou, rytířský souboj, kuželník, houpadlo, „rybolov,“ přelézačku, totem, rytířský turnaj, erb a lukostřelbu. Dále mají děti možnost zapůjčení kopí, sekyry, kuželek a dalšího příslušenství.

Trocha historie

První archeologické nálezy vypovídají osidlování oblasti ve 12. a 13. století, kdy se zde stavěla vyvýšená sídla, která by v případě potřeby snáze odolala náporu nepřátel. Věž a část opevnění nacházející se v zámeckém parku pochází ještě z dob Kolowratů, ve 14. století zde bylo podle A. Sedláčka a městské kroniky obytné sídlo s kostelem. Kdy se přesně proměnil hrad na zámek, není jisté, známý je až popis zámku z roku 1749, v té době však stavba vypadala zcela jinak než dnes. Dnešní zámecká vizáž je zásluhou až posledního šlechtického rodu Schebků.

Zajímavosti o parku

První zmínka o zámeckém parku pochází z roku 1834, kdy sídlo koupili Löwenthalové, kteří kromě rekonstrukce zámku věnovali i dost finančních prostředků na úpravu jeho okolí. V současnosti je zde několik zajímavých míst, například „Na Zaniklém hrádku,“ nebo „Na Vinici.“ Zámecké venkovní prostory zdobí také starodávné stromy, například mohutná lípa, dub a několik cizokrajných dřevin.