Sever naší země nabízí mnoho úchvatných rozhleden a mezi jednu z nich patří i Děčínský Sněžník. Tato táhlá stolová hora se zvedá do nadmořské výšky 723 m a nachází se severozápadně od severočeského města Děčín. Z jeho centra vede na Sněžník několik tras a každá má své kouzlo. Na zajímavý výlet se můžete vydat autem či autobusem, na kole i pěšky. Stoupání není příliš namáhavé a zhruba 10 km lze zdolat i s odrostlejšími dětmi, které si cestu skutečně užijí.
Vrchol Sněžníku
Odměnou za výstup vám budou úchvatné výhledy do všech světových stran, především z ochozu kamenné rozhledny, na kterou jen tak nezapomenete. Hora Sněžník vlastně ohraničuje chráněné území Česko-saské Švýcarsko od Lužických hor. Vrchol tvoří rozlehlá plošina lemovaná vysokými pískovcovými stěnami, podél kterých se můžete také vydat.
Nejkratší přístup je od západu, kudy vede silnice. Autem se dostanete necelé dva kilometry pod vrchol Sněžníku, a to buď směrem od Děčína nebo od Jílového u Děčína. Je zde placené parkoviště a dál je možný pouze pěší výstup s převýšením 130 m po zpevněné cestě. Na vrcholu se pak můžete občerstvit v bufetu nebo v restauraci horské chaty, kde je možné i ubytování.
Pokud si budete chtít výlet prodloužit, můžete se vydat od parkoviště na druhou stranu po klesající silnici až do obce Tisé. Zde se nachází jedinečné skalní město tvořené pískovcovými věžemi bizarních tvarů.
Zajímavost Sněžníku
Tato stolová hora je největší v ČR a známá je také pro své unikátní proudění vzduchu. Díky termickým stoupavým proudům kolem Sněžníku se zde mísí proudy až od Severního moře. Pro jejich blahodárné účinky bývá Sněžní označován jako „Větrné lázně“.
Rozhledna
Samotná rozhledna na Sněžníku je kamenná věž vysoká 33 metrů a vyhlídkový ochoz je ve výšce 31 m. Vystoupat sem musíte po 135 kamenných a v poslední části 38 litinových schodech. Svým tvarem připomíná rozhledna na Sněžníku šachovou figurku věže.
Z vyhlídkového ochozu jsou úžasné výhledy na Česko-saské Švýcarsko, Lužické hory, České středohoří a Krušné hory. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout na Bezděz, Ještěd, Říp, Krkonoše nebo i na věže drážďanských kostelů.
Historie a současnost rozhledny
Rozhledna byla postavena již v roce 1864, takže patří mezi nejstarší rozhledny na území ČR. O její stavbu se zasloužil majitel panství hrabě František Antonín Thun. Původním záměrem byla velkoryse pojatá trigonometrická věž pro potřeby rakouských, pruských a saských zeměměřičů, ale již krátce po svém otevření začala sloužit i turistům. V pozdějších letech rozhledna chátrala a byla dokonce uzavřena. V roce 1992 prošla celkovou rekonstrukcí a byla znovu zpřístupněna veřejnosti.
Otevírací doba je od dubna do konce října denně od 10 do 17 hodin, o víkendech a svátcích již od 9 hodin. Otevřeno je i v zimním období, avšak v závislosti na klimatických podmínkách. Vstupné se platí v bufetu u paty rozhledny, kde obdržíte klíč od vchodových dveří.