Lomy Amerika sice nesou zahraniční název, ale najdete je u nás v Českém krasu. Amerikou je nazývána soustava jámových vápencových lomů, které jsou navíc spojeny podzemními štolami. Mezi nejznámější patří jistě Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko. Patříte-li však mezi objevovatele, můžete najít i množství menších lomů, které se nacházejí v okolních lesích.

Kam za lomy vyrazit?

Lomy Amerika na vás čekají u obce Mořina v Českém krasu nedaleko hradu Karlštejn. Názvy lomů pocházejí z trampského prostředí, možná to vám trochu osvětlí jejich zvláštní jméno. K lomům se můžete dostat po žluté trase a to od Dubu sedmi bratří. Tato cesta je dlouhá přibližně 5 km. Tato trasa vede k vyhlídce na západní okraj Malé Ameriky, dále vás povede až k jižnímu okraji Malé Ameriky, severní stranou obejde areál Lomů Mořina a i lom Mexiko, od něj je odbočka k památníku politických vězňů u vyhlídky na lom a trasa pokračuje až k severnímu okraji velké Ameriky a nakonec až k parkovišti na jihu Mořiny.

Lomy a tajemství

Kromě krásných výhledů a jedinečného pohledu na to, co dokáže příroda vykouzlit, na vás čeká i trocha tajemnosti. Lomy Amerika na vás budou působit opravdu jedinečně a k tomuto místu se také váže řada moderních pověstí. Spojovány jsou lomy například s fantomem, vojákem Hans Hagen, který žije v podzemí. Podle pověstí se zde tento muž ukryl po konci 2. světové války. Prý se v okolí lomu objevuje a stává se jakýmsi strašidlem tohoto místa. Vy se ho však bát nemusíte, abyste ho viděli, musíte jej třikrát přivolat. Naopak je místo svou atraktivností lákadlem pro filmaře, natáčel se zde třeba Limonádový Joe. A spíše než Hanse Hagena zde potkáte netopýry, pro něž jsou lomy zimovištěm či aktivní potápěče. Udělejte si i vy výlet k lomům Amerika a kochejte se jedinečnými přírodními výjevy.