Říp se nachází přibližně čtyři kilometry od města Roudnice nad Labem. Je o rozsáhlý vrch, na němž se rozkládá románská rotunda svatého Jiří. Alespoň jednou za život by měl každý Čech navštívit toto mytologické místo. Říp je velmi důležitý pro českou historii.

Zastavme se na Řípu

Právě sem totiž podle pověstí přišel praotec Čech, prohlédl si okolní krajinu a rozhodl, že právě zde se jeho lid usídlí. Kopec Říp je pro nás tedy velmi významným a je chráněn jako kulturní památka. Zdejší příroda je opravdu nádherná a okouzlí vás i jedinečný výhled.

Výlet na Říp

Udělejte si výlet na Říp i vy. Ideálním obdobím je jaro, kdy se celá země probouzí k životu a na Řípu zatím není tolik turistů. Na vrcholku na vás čeká románská rotunda sv. Jiří, která byla původně zasvěcena sv. Vojtěchovi a první zmínky o ní pochází z počátku 12. století. Původně však vypadala naprosto jinak a svou nynější tvář dostala až v 19. století. Najdete zde také turistickou Boumovu chatu, kde se můžete občerstvit a kochat se krásným okolím.

Jak na Říp?

Na Říp můžete vyrazit po třech značených stezkách. Tou samou cestou se také budete vracet zpět, tedy pokud se nerozhodnete pro dlouhý okruh. Vydat se můžete po červeně značené cestě z Rovné, která je dlouhá 1, 5 km a převýšení činí 170 m. Zaparkovat můžete za obcí Rovné a vydat se z parkoviště přímo na Říp. Druhou volbou je pro vás červeně značená cesta z Ctiněvsi, která je o málo delší, 2 km a převýšení je jen 103 m. Třetí cesta se vám nabízí z Vražkova, je dlouhá 2, 7 km s převýšením 130 m. Podniknete cestu za českou historií a navštivte tento jedinečný kopec. Na jeho vrcholku se náležitě nadýchněte a vnímejte zdejší zvláštní atmosféru. Na Řípu se jaksi zastavil čas a po výšlapu se zde budete cítit jako znovuzrození.