Každoročně se ve městě Jilemnice staví socha Krakonoše. Jeho velikost se samozřejmě odvíjí od velikosti sněhové nadílky. V Jilemnici se můžete kochat nejen jedinečnou sochou, ale poznat i další krásy tohoto města a jeho okolí.

Za Krakonošem!

Krakonoš na vás čeká v podkrkonošském městečku Jilemnice, které spadá do okresu Semily. Město Jilemnice vás překvapí svou malebností a příjemnou atmosférou. Krakonoše najdete na náměstí, v centru samotného města. Můžete si ho prohlédnout, vyfotit se s ním a poté si ve městě dopřát chutný oběd.

O Krakonošovi

Socha vládce hor se v Jilemnici staví již desítky let a tato tradice sahá až do roku 1909. Právě v tomto roce byl první sněhový vládce hor postaven. Dříve byla socha Krakonoše stavěna tak, že Krakonoš neseděl, ale stál. Důvodem byl dostatek sněhu a možnost postavit pána hor opravdu vysokého. V dnešní době vidíme Krakonoše už jen vsedě. Přesto všechno však tento rok stvořitel Krakonoše J. Dufek vytvořil jednoho z největších Krakonošů v historii. Může se pyšnit výškou cca 8 metrů.

A co dál?

Návštěva a vyfocení se u Krakonoše spolu s obědem je skvělý program na dopoledne, co však v Jilemnici můžete podniknout dál? Patříte-li mezi sportovce, doporučujeme si na výlet sbalit také běžky a sportovní oblečení a dopřát si odpoledne na běžkařském okruhu Hraběnka, který najdete na konci Jilemnice. Jsou zde vždy skvělé podmínky na běžkování, běžkařský malý okruh na rozjezd, ale také množství větším okruhů, na kterých se můžete kochat zdejší přírodou. Pokud preferujete turistiku, doporučujeme rozhlednu Žalý na Benecku. Stačí zaparkovat u hotelu Žalý a vydat se na cestu k rozhledně. Zde se můžete posilnit krkonošskými dobrotami, třeba borůvkovými knedlíky či kyselem. Cesta od hotelu je přibližně 2, 5 km dlouhá a jet ji můžete i na běžkách.