Cykloturistika je u nás hojně rozšířená, její začátky sahají na konec 19. století. Největší rozmach přišel až s horskými a trekovými koly. Cestovat se dá na lehko, kdy vyjíždíte i vracíte se na stejné místo, nebo na těžko, kdy si všechny potřebné věci vezete sebou.
Pro cestování můžete využívat cyklistické trasy, které jsou vedeny po stezkách pro cyklisty, vozovce, ve vyhrazeném jízdním pruhu, ale i po pozemních komunikacích a po nezpevněných cestách v terénu. Po celém světě jsou značení různá, většinou na značkách najdete symbol kola. V České republice máme žlutě zbarvené směrové tabule či tabulky a také speciální turistické značení (známé 3 pruhy např. z kmenu stromu, pro cyklisty je první a poslední pruh žlutý), které zajišťuje Klub českých turistů. Vybírat je možné z mnoha tras od nejjednodušších, vhodné i pro rodiny s dětmi, až po nejsložitější. V cyklistické sezóně je možné využít tzv. cyklobusy, což je autobusy s přívěsem. Ty jezdí na pravidelných trasách, nejvíce v horských oblastech.
Tipy pro rodiny s dětmi
V Olomouckém kraji slouží od června 2014 nová asfaltová cyklostezka ze Šternberka do Olomouce, která je vhodná pro všechny věkové kategorie. Měří 15 kilometrů a cestou jsou k dispozici i úschovny kol a zavazadel.
V Moravskoslezském kraji se s dětmi svezete podél Baťova kanálu. Stezka je nenáročná, vedena po poměrně nových cestách, proto je i vhodná pro úplně nejmenší cyklisty. Délka trasy je 40 km a ještě si trasu můžete prodloužit o 16 km v Modré a Velehradě.
Tipy pro tematické trasy
Kouzelným Babiččiným údolím vede pohodlná cesta, která se hodí pro i pro rodiny s dětmi. Začínáte na nádraží v České Skalici, kde je i půjčovna kol. Po zhruba půlhodině jízdy dorazíte k zámku v Ratibořicích. Odtud pokračujete po naučné stezce okolo Starého Bělidla, Viktorčina splavu až na Rýzmburk. Zpět se můžete vrátit do České Skalice nebo pokračovat do Úpice.