Cykloturistika je u nás hojně rozšířená, její začátky sahají na konec 19. století. Největší rozmach přišel až s horskými a trekovými koly. Cestovat se dá na lehko, kdy vyjíždíte i vracíte se na stejné místo, nebo na těžko, kdy si všechny potřebné věci vezete sebou.

„Cykloturistika/a>“ od Keithonearth – Vlastní dílo. Licencováno pod  Wikimedia Commons.
Cykloturistika/a>“ od KeithonearthVlastní dílo. Licencováno pod
Wikimedia Commons.

Pro cestování můžete využívat cyklistické trasy, které jsou vedeny po stezkách pro cyklisty, vozovce, ve vyhrazeném jízdním pruhu, ale i po pozemních komunikacích a po nezpevněných cestách v terénu. Po celém světě jsou značení různá, většinou na značkách najdete symbol kola. V České republice máme žlutě zbarvené směrové tabule či tabulky a také speciální turistické značení (známé 3 pruhy např. z kmenu stromu, pro cyklisty je první a poslední pruh žlutý), které zajišťuje Klub českých turistů. Vybírat je možné z mnoha tras od nejjednodušších, vhodné i pro rodiny s dětmi, až po nejsložitější. V cyklistické sezóně je možné využít tzv. cyklobusy, což je autobusy s přívěsem. Ty jezdí na pravidelných trasách, nejvíce v horských oblastech.

Tipy pro rodiny s dětmi

V Olomouckém kraji slouží od června 2014 nová asfaltová cyklostezka ze Šternberka do Olomouce, která je vhodná pro všechny věkové kategorie. Měří 15 kilometrů a cestou jsou k dispozici i úschovny kol a zavazadel.
V Moravskoslezském kraji se s dětmi svezete podél Baťova kanálu. Stezka je nenáročná, vedena po poměrně nových cestách, proto je i vhodná pro úplně nejmenší cyklisty. Délka trasy je 40 km a ještě si trasu můžete prodloužit o 16 km v Modré a Velehradě.

Tipy pro tematické trasy

Kouzelným Babiččiným údolím vede pohodlná cesta, která se hodí pro i pro rodiny s dětmi. Začínáte na nádraží v České Skalici, kde je i půjčovna kol. Po zhruba půlhodině jízdy dorazíte k zámku v Ratibořicích. Odtud pokračujete po naučné stezce okolo Starého Bělidla, Viktorčina splavu až na Rýzmburk. Zpět se můžete vrátit do České Skalice nebo pokračovat do Úpice.