Dobrým tipem na podzimní výlet je také gotický vodní hrad Švihov. Je jednou z nejmohutnějších opevněných staveb v Čechách a dostane vás svou atmosférou. Navštívili jste již tento vodní hrad?

Poloha

Hrad se nachází ve městě Švihov v okrese Klatovy. Jedná se o národní kulturní památku, která je ve vlastnictví státu.

Architektura

Hrad byl postaven na přelomu století 15. a 16., a to na místě bývalé tvrze za účasti stavitele Benedikta Rejta. Svým opevňovacím vodním systémem patřil k nejlepším pevnostem své doby. Hrad tvoří dva obytné paláce, pětipatrová vstupní věž a hradní kaple, která je postavena na baště. Jen zčásti zůstala zachovaná hradba se čtyřmi baštami, tedy Červenou, Zelenou, Bílou a Zlatou. Okolo hradu byly dva vodní příkopy, a to vnitřní, tedy tam, kde je nyní nádvoří a vnější příkop, který se částečně dochoval na západní straně. K jejich naplnění mohlo dojít celkem rychle v případě potřeby, jelikož byly napájeny ze tří okolních rybníků.

Interiér

Uvnitř na vás čeká vybavení typické pro období pozdní gotiky a renesance, tedy nábytek, gobelíny, cínové a měděné nádobí, zbraně, zbroje atd. V některých prostorách hradu, vit Červená bašta a kaple, se zachovaly cenné nástěnné malby ze 16. století. Přístupná je i hradní zbrojnice či kuchyně, hodovní síň, kaple či velký sál s dřevěným renesančním kazetovým strojem, ten je původem z dobrovického zámku.

Prohlídkové okruhy

Na hradě si můžete vybrat ze čtyř prohlídkových okruhů. První z nich seznamuje návštěvníky s historií a stavebním vývojem hradu. Délka tohoto okruhu činí přibližně 50 minut a cena je 120 Kč.

Druhý okruh vám nabízí prohlídku v provozně-hospodářském zázemí hradu. Podíváte se do sklepů, černé kuchyně, strážnice či hejtmanské kanceláře. Prohlídka je dlouhá 40 minut a cena je 90 Kč.

Třetí prohlídkový okruh vás zavede do tajů památkové obnovy hradu, zvláště hradní věže. Cena okruhu je 90 Kč, délka 40 minut.

Čtvrtý poslední okruh je věnovaný dětem, tedy hledání Popelčina střevíčku. Popelka zde ve filmu totiž bydlela. Tento okruh je individuální, můžete jej navštívit samostatně. Cena je 90 Kč.