Brno je druhým největším městem v České republice. Pokud jste ho doposud nenavštívili, měli byste tuto skutečnost změnit. Jedná se o město s jedinečnou atmosférou, krásnými památkami a skvělými kavárnami.

Co nesmíte vynechat?

Při prvním pohledu na Brno vás ihned zaujme městská dominanta, kterou je katedrála sv. Petra a Pavla. Nachází se v centru Brna a jedná se o významnou památku. Překvapí vás krásným barokním interiérem, ale vysoký věžemi, které měří 84 m. Navštívit musíte také hrad Špilberk, ve kterém se nachází i Muzeum města Brna, kasematy a muzeum mučení.

Vila a palác

S návštěvou Brna je jaksi povinně spojena i návštěva Vily Tugendat, která pochází z roku 1930 a tvoří jedinečný klenot moderní architektury. Vila je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je lepší si její návštěvu zarezervovat. Za návštěvu jistě stojí i Dietrichsteinský palác, který je sídlem Moravského zemského muzea. Jedná se o nejstarší muzeum v zemi, kde se nachází více než 6 milionu artefaktů. Najdete zde 5 stálých expozic, které představují vývoj od pravěku až po současnost.

Co dál?

Druhou nejvýznamnější církevní stavbou Brna je Kostel sv. Jakuba a Kostnice. Ta vás dostane nejen jedinečnou architekturou, ale i mnohými artefakty. V kostele objevíte ojedinělou kostnici, ve které se nachází pozůstatky více než 50 000 lidí. Trochu morbidní zážitek, který však stojí za to. Na obrázku výše můžete vidět kromě muzea i Zelný trh, který se nachází kousek od Staroměstské radnice. Právě zde se nachází přes 300 let stará fontána, která působí velkolepě a znázorňuje výjevy z řecké mytologie. Na opačném konci Zelného trhu stojí Kapucínský kostel a klášter.

Je libo něco dobrého?

Kromě toho, že můžete v Brně navštívit mnoho zajímavých památek, můžete si zde pochutnat i na řadě dobrot. Brno spadá do oblasti hojné na pěstování, vína, ovoce, zeleniny, obilí atd. Za ochutnávku jistě stojí domácí meruňkové knedlíky, moravský vrabec se zelím, bramborové placky nazývané patenty, které se pomazávají povidly a sypou mákem či si dopřejte sklenku dobrého vína či kvalitní pálenky.