Stalo se vám, že jste se těšili na výlet, na místo v přírodě, kde jste očekávali krásné výhledy, nedotčenou přírodu, ticho a klid? A místo toho jste byli zklamaní z masy turistů, které cílové místo okupovaly? Mezi taková místa patří i nejvyšší hora ČR, kterou za rok navštíví nespočet turistů. Vhodné je Sněžku navštívit na jaře, kdy je již počasí příznivější, příroda se probouzí a množství turistů zatím odpočívá doma.

Krkonošský národní park

KRNAP se nachází v severní části České republiky. V národním parku objevíte poměrně rozmanitou přírodu. Díky dynamického vývoji geologického podloží, který byl ovlivněn chladným klimatem a oteplením, vzniklo mnoho rozmanitých biotopů zachovávající rozmanité druhy fauny a flóry. Našli byste zde až 300 druhů obratlovců.

Co musíte vidět?

Co byste při návštěvě KRNAPU neměli opomenout, je kromě výlezu na nejvyšší horu naší republiky Sněžku (1 602 m. n. m.), pramen Labe, nádherný Pančavský a Labský vodopád nacházející se na úbočí Labského dolu, dále Mumlavský vodopád, který najdete u Harrachova. Cílem mnoha turistů je také naučná stezka Černohorským rašeliništěm či prastarý bukový Dvorský les. Po cestě potkáte také slavné horské chalupy, například Výrovku či Luční bodu. Ta si dokonce patří k nejvýše položeným horským boudám v Evropě.

Výstup na Sněžku

Na Sněžku se můžete dostat pěšky nebo lanovkou. Pěšky se můžete na nejvyšší horu vydat z mnoha směrů, ale vždy vás čeká náročný výstup. Můžete zvolit výstup z Pomezních bud na, přičemž výchozím bodem je Horní Malá Úpa. Jedná se o nejlehčí z výstupů na Sněžku. Délka trasy je kolem 8 km. Druhou možností je výstup z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu. Délka trasy je přibližně 6,5 km. Třetí možností je výstup přes Obří důl, který je nejobtížnější, ale nejhezčí. Délka trasy je přibližně 7 km.

Zdroj foto: commons.wikimedia.org