Pokud bydlíte na Moravě či vyrazíte na Pálavu za výletem, určitě nevynechte návštěvu zříceninu gotického hradu Dívčí hrady, která činí dominantu Pálavských vrchů. Při hledání hradu se u místních ptejte na hrad pod názvem Děvičky. 

CHKO Pálava

Hrad se nachází v CHKO Pálava, kde zaujímá své místo na velkém kopci a stává se zajímavou dominantou krajiny. Pokud vystoupáte na kopec, čeká na vás opravdu krásný výhled na Pálavu. Připravit se však musíte na celkem náročný výstup, který vám však vynahradí zmíněný výhled.

Zřícenina gotického hradu

Hrad hledejte západně od obce Pavlov na příkré (ze tří stran nepřístupné skále). Nachází se přibližně kilometr od nejvyššího vrhu Pálavy, Děvína. Původní hrad byl vystavěn již v roce 1222, ale již koncem 13. století byl zničen. Hrad měl především sloužit jako ochrana strategické obchodní cesty z Mikulova do Brna a Olomouce. Na vás zde již čekají 2 m silných obvodových zdí, část zdí vnitřních s polozasypanými sklepy. Z otvorů, které zbyly po oknech je krásný výhled do okolí. Nachází se zde také torzo původní pětiboké patrové dělostřelecké věže, která je asi nejlépe zachovalou částí původní stavby.

Tři útesy

Před zříceninou hradu si můžete všimnout tří skalních útesů, kterými jsou podle pověsti zkamenělé dívky. Ty daly název hradu. Existují různé varianty pověstí o tom, kdo záhadné dívky jsou. Některé tvrdí, že to byla tatarská princezna s jejími družkami, jiné, že to jsou tři dcery pána hradu Arnulfa, apod. Proslýchá se, že během nocí se z těchto kamenů ozývá nářek. Až se vydáte na výlet na zříceninu hradu Děvičky, nezapomeňte, že se nacházíte v Národní přírodní rezervaci Děvín-Kotel-Soutěska a myslete na respektování okolní krajiny. Zdržujte se jen po značených pěších trasách a nevjíždějte do krajiny na kolech.