Chráněná krajinná oblast Kokořínsko se rozkládá na sever od Mělníka. Jedinečné kokořínské údolí je turistickým lákadlem nejen pro Pražáky, kteří to sem mají asi 40 km, ale i pro turisty z blízkého i vzdáleného okolí. Autem se sem dostanete ze tří směrů: od Prahy přes Mělník, z města Dubá a od Mladé Boleslavi.
Zaparkujete na parkovišti pod hradem ve stejnojmenné obci a ke hradu vystoupáte pěšky po pohodlné lesní cestě dlouhé 1 km, obklopené skalami, stromy i květinami.
Kokořínské údolí
Tvoří jej borovicové lesy, bizarní skalní útvary, tůně se vzácnými vodními živočichy a také historické památky a zachovalé lidové stavby. Dominantou této malebné krajiny je hrad Kokořín, který se vypíná nad stejnojmennou obcí mezi pískovcovými skalami, mezi kterými teče říčka Pšovka. Kromě hradu nabízí Kokořínské údolí i další zajímavosti. Je tu celá síť turistických stezek i cyklotras. Vyhledávané jsou například Pokličky, což jsou zajímavé skalní útvary, jejichž vrcholy příroda vymodelovala do tvaru pokliček.
Pobyt na Kokořínsku
Kokořínsko může být i příjemným místem k dovolené. Ubytovat a stravovat se můžete například v penziónu V Ráji ve Mšeně u Mělníka, který stojí v krásné přírodní scenérii. Výlety můžete podnikat nejen Kokořínským údolím, ale i na nedaleký strašidelná hrad houska, na Bezděz či k blízkým Čertovým hlavám, které vytesal do dvou skalních bloků sochař Levý ve 40. letech 19. století nebo se můžete s dětmi vydat do skalního bludiště.
Hrad Kokořín
Hrad je obehnán mohutnými hradbami, za kterými stojí téměř 40 m vysoká věž válcovitého tvaru s kamennou helmou a hradní palác. Původní hrad vznikl během třináctého století. Stála zde také tvrz, částečně vytesaná do skály, kterou obývali tehdejší majitelé panství. Zhruba od 17. století se z hradu postupně stávala zřícenina a její další devastace skončila v letech 1911 – 1916, kdy došlo k úpravám.
Historie a současnost hradu
Kokořín pravděpodobně nechal postavit pražský purkrabí Hynek Berka z Dubé, a to někdy po roce 1320. V dalších letech se na hradu vystřídalo mnoho majitelů. Od konce 19. století jej vlastnila rodina velkostatkáře Špačka, které byl hrad vrácen v r. 2006. Kokořín je přístupný veřejnosti, která může v hradním paláci obdivovat novodobé nástěnné malby a vybavení místností.
Kokořín okouzloval i umělce, kteří zde hledali inspiraci a romantiku. Patřili k nim například malíři Josef Navrátil či Antonín Mánes. Tajemné místo přitahovalo i K.H.Máchu, který zde stvořil dílo Cikáni. Díky velké lásce tohoto básníka ke zdejšímu kraji, se celá oblast, jejíž součástí je i Kokořínsko, nazývá Máchův kraj.