Zhoršující se počasí láká spíše k výletům, které jsou v interiérech. Zajeďte si na výlet do Brna, a kromě krás města poznejte také jedinečné funkcionalistické dílo. Vila Tugendhat je zapsána i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Milovníci architektury

Pro všechny milovníky architektury je návštěva vily Tugendhat jakousi nezbytnou povinností. Najdete ji v Brně, ulice Černopolní 45 a patří k ní také velká zahrada. Jejím architektem je Ludwig Miese van der Rohe. Stavba je to jedinečná svými architektonickými prvky a svým vlivem se podílela i na vzniku moderních stylů bydlení. Je navržena ve funkcionalistickém stylu, což poznáte na první pohled. Důležité je si uvědomit, že stavba pochází z konce 20. let 20. století, kdy se většina staveb vytvářela v klasickém stylu. V této době to byla stavba přelomová, která vzbuzovala otázky a zájem.

Jak to ve vile vypadá?

I když na první pohled vila vypadá jen jako jednopodlažní, má dokonce tři patra. V horním patře najdete přijímací halu, oddělené ložnice manželů Tugendhatových, nechybí sociální zařízení, dva dětské pokoje a pokoj vychovatelky, nechybí ani velká terasa. Prostřední patro bylo využíváno jako část obytná a reprezentativní. Zde se nachází i onyxová stěna, která má vlastnost propouštět paprsky, kterými se mění barva stěny. Ta byla v dobách minulých nesmírně nákladnou. Ve spodním patře bylo ubytováno služebnictvo a sloužilo jako technické zázemí domu. Prostřední patro bylo dokonce vytápěno horkým vzduchem, ne radiátory.

Kdy vilu navštívit?

Vilu Tugendhat můžete navštívit v období od března do prosince každý den mezi 10.00 a 18.00 hodinou. Jen v pondělí se sem nevydávejte, mají zde podobně jako na dalších památkách zavřeno. V období mezi lednem a únorem je zavřeno v pondělí a v úterý, ostatní dny je otevřeno mezi 9.00 a 17.00 hodinou.