Krásný zámek s rozsáhlým parkem a bohatou historií čeká nedaleko Chomutova na vaši návštěvu.

Jak to bývávalo?

Původní hrad byl založen krátce před rokem 1415 rodem Kraa. Po husitských bojích v 15. století byl novým majitelem opraven a přetřen na červeno, odtud tedy název. Svou současnou podobu získal zámek v roce 1675, kdy jej vlastnil Jan Adam Hrzán. V roce 1945 byl zámek zabaven. Po znárodnění byl přístupný veřejnosti, poté zde sídlilo středisko školní mládeže, domov invalidů, domov řeckých dětí, internát a učiliště hornických učňů. Od roku 1967 byl využíván jako ozdravovna a poté jako léčebna dlouhodobě nemocných. Od roku 1996 je zámek majetkem obce Jirkov, která v roce 2006 dokončila jeho rozsáhlou rekonstrukci.

Po stopách dějin za zvuků hudby

V rámci jednoho prohlídkového okruhu se podíváte do galerie a kaple sv. Jana Křtitele a poté vystoupáte do patra, kde na vás čeká zrcadlový a rytířský sál, lovecký salonek s obrazárnou, pracovna Maxe Egona Hohenlohe-Langenburga a další prostory. Součástí okruhu jsou také stálé výstavy a expozice v prostorách zámku. Navštívit můžete také zámeckou jízdárnu, která v současnosti slouží jako technické muzeum. Během léta jsou prohlídky často obohaceny o živou hru na varhany a klavír.

Pro dětské návštěvníky

Nejen pro nejmladší návštěvníky zámku je připravena zbrusu nová výstava, kde si budou moci prohlédnout postavičky z pohádek O červené Karkulce, Perníková chaloupka, Čert a Káča, nechybí však ani pohádkové víly, vodníci a další pohádkové bytosti.

Kde se najíst?

Zámek poskytuje také ubytovací a stravovací služby, najíst se můžete v zámecké restauraci či zahradní restauraci a do místní vinárny si zajít na sklenku dobrého vína. Dále je zde možnost uspořádat hostinu či svatbu.