Pokud zavítáte do Chráněné krajinné oblasti Český kras, nesmíte si nechat ujít majestátní hrad Karlštejn, který byl založen jako soukromé reprezentativní sídlo římského císaře a českého krále Karla IV a později pozměněn na klenotnici, v níž byly uschovány korunovační klenoty a soubor svatých ostatků.

Sám Karel IV. dohlížel na jeho dostavbu i výzdobu interiérů a především hradních kaplí.

Prohlídkové okruhy

Hrad nabízí celkem tři okruhy, v nichž máte možnost si prohlédnout prostory, které obýval jeden z našich nejvýznamnějších panovníků.

  • Základní okruh

V tomto okruhu návštěvníci projdou soukromé a reprezentativní prostory císaře Karla IV.

Patří mezi ně historické interiéry nacházející se ve dvou patrech Císařského paláce a spodní podlaží Mariánské věže, v níž se nachází cenné vybavení z období 14. – 19. století (Dvořenínská síň, Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Mariánské nádvoří, renesanční interiéry děkanství, Karlova ložnice s kaplí sv. Václava, Audienční síň, Královský sál předků a Hodovní síň, dále Hradní pokladnice, Klenotnice, bývalé hradní vězení v přízemí Mariánské věže).

Tento okruh také zahrnuje prohlídku kopie české Svatováclavské koruny a volně přístupná je i Studniční věž s hradní studnou o hloubce 78 m a dochovaným unikátním systémem vytahování vody.

  • Exkluzivní okruh

Tento okruh zahrnuje posvátné prostory hradu včetně Kaple sv. Kříže. Vede východním křídlem Císařského paláce, horním patrem Mariánské věže a velkou věží. Jsou zde k vidění historicky nejcennější prostory celého hradu ( Malá hradní obrazárna, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple sv. Kateřiny, Hradní lapidárium, Velká obrazárna nebo třeba kaple sv. Kříže). Tento okruh je tematicky velice rozsáhlý, zahrnuje témata z oblasti křesťanství, duchovna a víry.

  • Vyhlídka z Velké věže

Tento okruh prochází slavnostním schodištěm zdobeným gotickými freskami, bývalou strážnicí a zbrojnicí a je zakončen nádhernou vyhlídkou z nejvyššího bodu hradu do celého okolí. Neobsahuje prohlídku. Neobsahuje prohlídku kaple sv. Kříže.

Karlštejn se objevil i v divadelní hře Jaroslava Vrchlického „Noc na Karlštejnu“, jejíž námět dal podnět i k filmovému zpracování.