Podstatná část Zlínského kraje je kopcovitá či hornatá a velkou rozlohu zaujímá chráněné krajinné území Beskydy a Bílé Karpaty.

„Kromeriz04“ od Tedmek – Vlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kromeriz04.JPG#/media/File:Kromeriz04.JPG
„Kromeriz04“ od Tedmek – Vlastní dílo

Hrady a zámky

Návštěvníci mohou vybírat z mnoha míst, z hradů například Buchlov a Malenovice a ze zámků Chropyně, Kroměříž, Lešná či Vizovice. Některé z nich si představíme. Královský hrad Buchlov pocházející z první poloviny 13. století stojí na stejnojmenném kopci v Chřibech nad Buchlovicemi ve výšce 509 metrů nad mořem. 35 metrů vysoká věž s otevřenou vyhlídkovou plochou vévodí hradu, za dobrého počasí je možné dohlédnout až do Vídně.
Zámek Lešná postavený v letech 1887 – 1894 se nachází v areálu zlínské zoologické zahrady. Obsahuje sbírky obrazů, porcelánu a trofejí a dokumentuje vysokou úroveň bydlení na šlechtickém sídle ke konci 19. století.

Kultura

Kroj je slavnostní oblečení typické v dané oblasti. Valašsko, což je Vsetínsko, Rožňovsko, oblasti kolem Valašského Meziříčí, Lukovsko, Vizovsko a Valašské Klobouky, je známé svými kroji, folklórem a tradicemi, cimbálovkami, pálenkou a také sladkými frgály. V celé oblasti najdete mnoho kulturních akcí.

Města

Zlín, dříve známý i jako Gottwaldov, leží na východě Moravy. Pro rozvoj města byl důležitý rok 1894, kdy zde svou firmu na výrobu obuvi založil podnikatel Tomáš Baťa. Ten zde cíleně budoval moderní město, nechal postavit bydlení pro dělníky, ale i obchodní a dopravní sítě, služby a kulturní a sportovní vyžití pro obyvatele. Každoročně od roku 1961 se ve Zlíně koná Film festival Zlín s návštěvností přesahující 100 tisíc lidí.
Město Rožnov pod Radhoštěm se nachází 17 km severovýchodně od Vsetína a je znám především skanzenem Valašské muzeum v přírodě. Po celý rok mohou lidé navštívit akce inspirované folklorem, lidovými zvyky a tradičními řemesly, ale konají se tu i jiné akce. V části muzea se rozprostírá hřbitov zvaný Valašský Slavín, kde je mimo jiné pohřben i čtyřnásobný olympijský vítěz a světový běžecký rekordman Emil Zátopek.