Ústecký kraj je známý těžbou uhlí, kterému ustoupilo mnoho obcí se svou mnohasetletou historií, včetně města Mostu.

Zatec_CZ_namesti_Svobody_PICT2967

Příroda

V Ústeckém kraji je nejdůležitějším chráněným územím Národní park České Švýcarsko, který je jedním ze čtyř národních parků v České republice. Nejkrásnějším skalním útvarem je Pravčická brána, která má status národní přírodní památky a jedná se o největší skalní bránu v Evropě. Nejvyšším vrcholem Českého středohoří je Milešovka, vrchol leží ve výšce 836,5 metrů nad mořem a je z něj nádherný výhled do dalekého okolí. Milešovka je také považována za největrnější horu České republiky, bezvětří tu bývá přibližně jen 8 dní v roce. 7 km od Děčína se nachází pískovcová stolová hora Děčínský Sněžník a na ní 33 m vysoká rozhledna z roku 1864, jedna z nejstarších na našem území. Na horu se můžete dostat z několika směrů turistickými značenými cestami.

Hrady a zámky

Hrad Střekov je nejlépe dochovaná hradní zřícenina u nás. Tvoří dominantu a symbol města Ústí nad Labem, leží přibližně 2,5 km jihovýchodně od centra města. Hrad je celoročně přístupnou kulturní památkou.
Raně barokní zámek Červený Hrádek leží 2 km severně od Jirkova a stojí na místě původního středověkého hradu Borek. V budově je vybudováno vzdělávací zařízení a centrum cestovního ruchu, avšak návštěvníci mají možnost projít si prohlídkový okruh.

Města

Centrem Ústeckého kraje je 7. největší město České republiky, a tím je Ústí nad Labem. Ve městě můžete navštívit například Zoologickou zahradu, muzeum, z kultury balet, operu a Činoherní studio.
Město Most bylo v 70. a 80. letech 20. století téměř zbořeno kvůli těžbě uhlí. Nejvzácnější stavbou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl roku 1975 přesunut o 841 metrů a hrad Hněvín nad městem na kopci. Spolu s Vídní je Most jediné město v Evropě s plně ekologickou hromadnou dopravou.