Snad každý ví, že i Praha má svou malou Eiffelovu věž. Petřínská rozhledna která láká nejen zamilované páry a turisty, ale jednoduše každého, kdo si chce po dlouhém pracovním týdnu odpočinout v zeleni a pokochat se pěknými výhledy na naše hlavní město.

Ohlédnutí

S nápadem postavit „Eiffelovku“ v Praze přišel v roce 1889 Klub českých turistů, který posléze díky veřejné kampani získal také finanční prostředky na stavbu, pozemek byl věnován pražským magistrátem. Rozhlednu navrhl architekt Vratislav Pasovský a realizací konstrukce se ujali pánové Souček a Prášil.

Rozhledna byla pro veřejnost slavnostně otevřena 20. srpna 1891, kdy byla uvedena do provozu také pozemní lanová dráha na vodní pohon vedoucí až na vrchol Petřína. V roce 1979 byla rozhledna, tehdy už prohášená za památku, uzavřena, neboť z důvodu výměny nýtového schodiště za svařované došlo ke korozi konstrukce.

Opět byla Petřínská rozhledna otevřena až v roce 1991 u příležitosti konání Všeobecné československé výstavy. Další generální oprava celé stavby probíhala v letech 2000 až 2002. V současnosti je v přízemí umístěna pokladna, občerstvení a prodejna suvenýrů, suterén je věnován největšímu českému géniovi Járovi Cimrmanovi a Klubu českých turistů.

Co uvidíte?

Vrchol Petřín, na němž se rozhledna nachází, měří 324 m. n. m. a na její vrchol vede lanová dráha z ulice Újezd.Z Petřína se můžete pokochat výhledem nejen na Prahu, ale také na Říp, České středohoří, Křivoklátsko, Brdy a za dobré viditelnosti dokonce i Krušné a Lužické hory, Ještěd, Krkonoše a Orlické hory.

Kromě rozhledny stojí za návštěvu také nedaleké zrcadlové bludiště a Štefánikova hvězdárna.