Českolipsko je na klasické rozhledny velice chudé. Ne že by se zde v minulosti nebudovaly, ale většinou byly ze dřeva a rok 1945 a pozdější nepéči přežila jen jako troska rozhledna Špičák u České Lípy. Věž byla sice opravena, ale protože slouží jako důležitý bod telekomunikace, je přístupná zcela výjimečně, obvykle v poslední době u příležitosti Městských oslav v České Lípě a to na konci června.
V plánu je nyní rozhledna na Skalickém vrchu, takže jedinou přístupnou rozhlednou na okrese je Sloup v Čechách. Ale tato vznikla zcela se soukromé iniciativy, i když ve spojení opět s telekomunikacemi. To je ovšem zcela obvyklé a výhodné spojení pro obě strany, techniku i turistiku.
Historie místa
Dominantní skála (354 m n.m.) nad obcí Sloup naproti skalnímu hradu vždy lákala lidi k výhledům, ostatně i název Stráž, případně Švédská stráž, napovídá, že to byl důležitý bod ochrany kraje. Není se co divit, mezi skálou a hradem vedla od nepaměti důležitá obchodní stezka ze středu Čech do Lužice a dál k Baltu. Podle tradice zde měli stráž Švédové za třicetileté války. Ale jsou zde i úvahy, že celý prostor skalního bloku byl kdysi hradištěm, protože od východu je přístupný pouze úzkým krčkem, který je ještě snížený, jako by to býval kdysi příkop. Ale archeologie v tomto směru zatím mlčí, žádný výzkum se zde neprováděl.
Historie chaty
Roku 1933 zde byla otevřená výletní restaurace, později i s tanečním sálem a pokoji k ubytování. V roce 1956 však byla chata zabraná pro podnikovu rekreaci a veřejnosti byl umožněn jen přístup na skálu, které se začalo říkat prostě Vyhlídka. Po roce 1990 byla chata sice zprivatizovaná, ale neúspěšně, pak byla navíc několikrát v letech 1998 a 1999 úspěšně zapálena a úspěšně uhašena.
Historie rozhledny
Místo s torzem chaty získal majitel firmy Real Invest a rozhodl zde postavit vysílač a penzion. Sloup byl do té doby ve stínu přijmu mobilní sítí. V letech 2010 a 2011 se postavila věž podle návrhu Ing. Petra Lišky. Věž je s anténami vysoká 33 metrů, rozhledová plošina je ve výšce 26 metrů, stoupá sem 150 schodů, ale někteří tvrdí 151, protože ten jeden schod je jako předstupeň. Schody obtáčejí vřetenovitě středový ocelový tubus, rozhledu ze schodů ale brání dřevěné plaňky, které z vnějšího pohledu vytvářejí dojem, že jde o věž. Penzion se restaurací není zatím (2017) dokončen, ale občerstvení si lze zakoupit v rozhledně.
Rozhled
Kruhovému rozhledu z věže brání sousední vrchol Slavíčku (535 m n.m.), který je východním směrem (Ralsko). Jinak je výhled dokonalý, od severu to jsou Lužické hory s Luží, které pak za Klíčem přecházejí do Českého středohoří. To zde začíná Polevským hřebenem přes Bukovou horu a končí Ronovem, následují Polomené hory s Vlhoštěm a Houseckými vrchy atd. Z bližších místo to je hlavně Sloup s hradem, Nový Bor a Česká Lípa skrytá za Špičákem.
Přístup k rozhledně
Většina návštěvníků Sloupu si chce mimo výstup na rozhlednu prohlédnout i Lesní divadlo a hlavně skalní hrad. Tato tři místa spojuje červená značka, úsek trasy od Svojkova s Modlivým dolem do Nového Boru. K rozhledně vedou i jiné značky, je to naučná stezka Sloup v Čechách a vyhlídkový místní okruh na Dolní Hraběcí cestu. Motoristům, pokud nebudou parkovat pod hradem a chtějí jen na rozhlednu, doporučujeme zastavit u Lesního divadla a z něho pak pokračovat po červené značce, případně k rozhledně vede i odbočka po lesní cestě, asi 500 metrů od křižovatky U sedmi trpaslíků směrem na Svojkov. Cyklistům doporučujeme tuto trasu, protože ostatní přístupy jsou pro jízdní kola velice obtížně přístupná.