Strážný vrch s výškou 601 metrů nad mořem patří k Českému Středohoří, do jeho části Valkeřická vrchovina. Kuželovitý vrchol je tvořen z čediče, i když někdy je uváděno, že ze znělce. V každém případě jsou části svahů tvořené kamenným mořem.
Rozhledna na Strážném vrchu
Jednou z českých rozhleden, které zažily největší zvraty, je určitě Strážný vrch nad Žandovem. Katastrálně patří k obci Merboltice, tedy i k Ústeckému kraji, ale protože leží těsně u hranic s Českolipskem, berou ji za své i obyvatelé tohoto okresu.
Historie místa
Na starých mapách je vrch nazýván Hutberg, což mnozí překládali jako Klobouk, ostatně se tak stávalo i na jiných místech, ale správný překlad je Strážný vrch. Kolem roku 1900 měly Merboltice již skoro tisíc obyvatel a obec žila čilým společenským a spolkovým ruchem. Vznikly tu dokonce dva turistické spolky – Sdružení přátel přírody a pobočka Horského spolku pro České Švýcarsko. Ty se zasloužily o systematické zpřístupňování míst v okolí, samozřejmě šlo i o Strážný vrch. Tak do těchto míst byla v roce 1886 vyznačena a upravena pohodlná cesta a roku 1888 zde byla postavena malá chatka. Roku 1893 zde již stála restaurace s nedělním a letním provozem a pořádaly se tu slavnosti Hutbergfest.
Historie rozhledny
Roku 1901 zde byla slavnostně otevřena dřevěná rozhledna postavená Sdružením přátel přírody v Merbolticích, nazvaná jako Mariina věž. Věž však byla za 1. světové války stržena, ale restaurace byla v provozu dál, byla zde dokonce kuželková dráha. Nová, ale již kamenná šestiboká věž, byla otevřena v roce 1925. Po roce 1945 bylo místo na 50 let skoro zapomenuto, věž se zřítila v roce 1963 a vše zcela zpustlo. Na konci století se tu válel betonový šestihran z vrcholu věže a trosky okolních budou zarůstaly zelení.
Roku 1999 se začalo uvažovat o obnově rozhledny, ale století oslav se nestihlo, věž byla otevřená roku 2006.
Rozhledna Strážný vrch
Rozhledna je postavená ze dřeva na kamenné podezdívce. Na vrchol 10 metrů vysoké věže vede 67 schodů a výstup stojí určitě zato. Je odsud vidět údolí Ploučnice, České středohoří, Lužické a za nimi Jizerské hory, dále Ještěd, Ralsko, Bezděz, Říp, ale na druhé straně i Děčínský Sněžník a dál Krušné hory. Rozhledna je volně přístupná po celý rok.
Přístup k rozhledně
Rozhledna je pěšky přístupná po turistických značkách, po modré z Merbolic 1,4 km, po zelené a modré z Horní Police 5,3 km, po zelené a modré Velké Javorské 2,2 km, případně z Kravař po zelené přes Velkou Javorskou 9,8 km. Z Velké Javorské je ještě možná zkratka, pod hřebenem Havraního vrchu odbočka vlevo po luční cestě na modrou a z ní vpravo na vrchol. Autem je nejbližší přístup z Velké Javorské. Pro cyklisty platí to stejné jako pro automobilisty, nejbližší cyklostezka 3098 vede přes Podlesí, ale pak zelená značka přes zaniklou ves Havraní je pro jízdu k rozhledně nevhodná.