Nejsevernější výběžek Čech je zvláštním koutem naší republiky, je zde cítit trochu osamění, protože je oddělen od zbytku státu Lužickými horami, bohatou, zejména průmyslovou historií, ale na druhé straně snahou to někam dotáhnout.
A právě i rozhledna na Vlčí hoře je toho příkladem. Vzali si ji do péče turisté z nedaleké Krásné Lípy, aby ji opečovávali a umožnili navštěvovat všem zájemcům.
Historie rozhledny
Vlčí hora s výškou 581 metrů nad mořem svému okolí vcelku mohutně dominuje. Poblíž není žádný jiný konkurenční vrch, takže výhledu do kraje nic nestíní. V roce 1885 byl založen Horský spolek pro nejsevernější Čechy, který zde na vrcholu vybudoval v roce 1887 dřevěnou chatu. Rozhledová cihlová věž s cimbuřím k ní byla přistavena roku 1889 podle projektu stavitele Josefa Hampela z Rumburku. Měla výšku 12 metrů. Po roce 1900 byla chata rozšířena a v roce 1909 se zvýšila věž a upravila se do dnešní podoby. Po roce 1945 bouda i věž osiřely, byly sice od roku 1948 v majetku státu, ale bez patřičné péče. Od roku 1952 do 1957 objekt sloužil čs. armádě. V roce 1972 se bouda dostala do soukromých rukou a rodina Jandových se zasloužila o záchranu objektu před zničením a věž byla opět otevřena pro veřejnost. K velké rekonstrukci došlo po tom, co věž koupilo Město Krásná Lípa, v letech 1996 a 1999. V roce 1999 se věž dostala, jak jsme již zmínili, do správy KČT Krásná Lípa a byla ke 110. výročí postavení předána veřejnosti do užívání. Akce se tehdy zúčastnilo na 1.200 lidí.
Popis rozhledny
Věž je zděná, vysoká 19 metrů a na rozhledovou plošinu vede 64 schodů. Výhledová část je zasklená, takže je jí možno navštívit i při horším počasí a třeba se pokochat pohledem na valícími se mlhy nad Šluknovským výběžkem.
Výhled
Kruhový výhled z Vlčí hory jen překrásný, Ještěd a za ním, při dobré viditelnosti, i Jizerské hory, případně i hřeben Krkonoš. Dominantní jsou blízké Lužické hory s Luží a Jedlovou, je vidět i část Krušných hor a za nimi vrchol Milešovky, Růžový vrch, Labské pískovce a České a Saské Švýcarsko, Hrazený vrch, Tanečnice, z bližších míst to je osada Vlčí hora, Brtníky, Panské a další.
Zajímavosti
Pod jménem Vlčí se v okolí nachází více lokalit. Je to zejména osada Vlčí Hora, připomínaná v roce 1748 s kostelíkem Panny Marie Karmelské z roku 1870. Osada Vlčí Hora byla roku 1981 místem 1. ročníku Nejsevernějšího zimního stanování v Čechách s mnoha desítkami účastníků i návštěvníků. Centrem tehdy byl vynikající místní kulturní dům, ale s jeho zrušením sice toto zimní stanování nezaniklo, ale měnilo místo a již nikdy nedosáhlo takové proslulosti. V této době (2017) se koná v Krásné Lípě u chaty ochránců přírody.
Asi 2,5 km jihozápadně od rozhledny se ve skalách nacházejí zbytky středověkého dřevěného skalního hrádku, kterému se dnes říká Vlčí hrádek, ovšem jeho původní jméno známé není. Hledá se ale trochu obtížněji, protože na něj nevede žádná značená trasa. U lesní cesty nad zříceninou byly archeology objeveny zřejmě zbytky jedné z nejstarších sklářských hutí v republice, a to ze 13. století. Místo výzkumu se však vrátilo do své původní lesní podoby.
Nedaleko přístupové cesty k vrcholu se nachází Věruščina studánka s pitnou vodou, zbudovaná roku 1886 a obnovena roku 1996 Klubem českých turistů. Čedičová hora způsobuje na vrcholu vychylování magnetické střelky kompasu či buzoly.
Přístup na rozhlednu
Rozhledna na Vlčí hoře je nejlépe přístupná z osady Vlčí Hora, která leží na silnici od Krásné Lípy do Brtníků. Výstup je po červené a pak po žluté značce. Do Vlčí Hory lze zajet jen autobusy, nejbližší železniční zastávka je v Panském, odkud vede k rozhledně žlutá značka. Po zelené trase Köglerovy naučné stezky se sem můžeme dostat od železniční zastávky Zahrady, ale po červené a pak po žluté i z Brtniků.
Rozhledna je otevřená v zimě v sobotu, neděli a ve svátcích od 9.00 do 15.30, od května do září denně od 9.00 do 17.00. Zavřeno je na Štědrý den a na Silvestra.