Veltruský zámecký park se řadí mezi největší v Čechách a můžete se v něm obdivovat loukám se staletými stromy, rozlehlým polím i malebným zákoutím se sochami a pavilony. Také samotný zámek vám má co nabídnout, přijeďte se přesvědčit.

Pro své krásné okolí i velkolepý stavební design se zámek objevil i v několika filmech, například v Místo nahoře, Zjizvená tvář země, a dokonce i ve Formanově Amadeovi.

Prohlídka zámku

Prohlídkový okruh s názvem Aristokracie: začátek konce nabídne návštěvníkům pohled do života a osudů posledních majitelů panství, kterými byli Karel a Livie Chotkovi.

Pro ty, co před historií dávají přednost pohybu v přírodě, je připraven komentovaný cyklistický okruh zámeckým parkem, v němž nebudou chybět romantická zákoutí s pavilonky, mosty, divoká místa lužního lesa ani pěkné výhledy na místní pole a louky.

Návštěvníky, kterým se nechce cestovat na kole, možná postačí malá výprava po nejbližším okolí stavby, při níž navštíví přírodně krajinářský park, kuchyňskou zahradu a dozví se mnoho zajímavostí o funkci vybraných budov.

Ani romantické duše nepřijdou zkrátka, mohou využít tradiční prohlídku povozem taženým zámeckými koňmi, Andym a Nesangem a vžít se alespoň jednou za život do role urozených šlechticů.

Při výpravě do zámku můžete navštívit také dvě výstavy, první z nich je zaměřená na váhy, závaží a historická měřidla, druhá poté na historické kočáry z přelomu 18. a 19. století.

Zámecký park

Bezprostřední okolí zámku bylo dříve upraveno ve francouzském stylu, který se vyznačuje především pravidelností, geometrickými tvary, střihanými dřevinami a květinovými záhony. Poté však byly zahrady zničeny povodní a původní vzhled již nebyl obnoven, naopak se začala tvořit podoba přírodně krajinářského parku, která nevyžadovala příliš náročnou péči a zároveň volně navázala na okolní přírodu. Hlavní funkcí parku měl být především odpočinek a zábava pro panstvo. Dodnes se zde dochovalo několik romantických staveb, kde se šlechtici scházeli při čtení, společenských hrách či jídlu.

Za základní vstupné do zámku zaplatíte 100 Kč, za zlevněné potom 70 Kč.