Od návštěvníků si tato památka vysloužila přezdívku Král hradů. A není se čemu divit, neboť díky tomu, že si hrad zachoval svou původní podobu, patří k jedněm z nejzajímavějších v Čechách. Dochovala se například vzácná raně gotická kaple a křížová cesta. Z věže vysoké 34 metrů se můžete pokochat krásným okolím, přičemž za jasného počasí dohlédnete dokonce až na Ještěd, České středohoří či Lužické hory.

Inspirace pro umělce

Zdejší krajina a tajuplná atmosféra hradu učarovaly řadě umělců. Nejznámějším z nich byl bezesporu Karel Hynek Mácha, který si hrad zamiloval již od své první návštěvy. Své dojmy následně zpracoval do své povídky „Večer na Bezdězu.“ Také ke vzniku jeho nejznámějšího díla Máje, tento kraj dopomohl, konkrétně hrůzostrašný příběh o otcovraždě, který si umělec vyslechl v jedné místní hospůdce.

Dodnes kolují zvěsti, že mniši, kteří zde dříve bydleli, zde ukryli poklad. A právě zlatokopecká horečka se stala námětem pro Smetanovu operu Tajemství.

Hrad byl také zvěčněn na mnoha dílech slavných malířů, inspiroval například Josefa Mánesa, Aloise Bubáka či Huga Ullicha.

Přírodní skvosty

Bezděz však není jen hrad, ale také přírodní rezervace, kde lze najít mnoho vzácných rostlin a živočichů. Plocha o výměře bezmála 30 ha je pokryta převážně smíšeným listnatým lesem s buky a duby. V podrostu lze objevit množství zajímavých rostlin, jako je například hvozdík sivý, česnek tuhý, lilie zlatohlavá či třtina pestrá.

Vyskytuje se zde i velké množství ptáků, z nichž můžeme jmenovat například sokola stěhovavého, ostříže lesního či dudka chocholatého. Nejvyhledávanějším je však jiný živočich, a tím je tesařík alpský, který je v Čechách jinak velmi vzácný.

Výlety do okolí

Mnoho okolních zajímavostí je dosažitelných pěšky či na kole. Jednou z nich je městečko Doksy, které je již po dlouhá léta považováno za srdce tohoto kraje, samozřejmě spolu s Máchovým jezerem. Najdete zde Památník K. H. Máchy, expozici rybářství a také pěkný zámeček.

Zajímavým cílem je bezesporu také hrad Houska, o němž se vypráví, že je zde brána do pekel, nebo mnoha pověstmi opředený Kokořín obklopený krásnou nedotčenou přírodou.