Pro milovníky zámků máme dobrou zprávu. S prvními slunečními paprsky přichází nejen dobrá nálada, ale také otevření zámků a hradů. I když většina zámků otevírá své brány až o Velikonocích, některé výjimky otevírají již nyní na přelomu února a března. Kam se tedy během března již můžete vypravit?

Zámek Kynžvart

Nádherný zámek, který je během zimního období uzavřen. Zámek již nyní můžete navštívit, a to v úterý či ve čtvrtek odpoledne. Vybrat si můžete z mnoha okruhů. Momentálně můžete objevovat zámecké interiéry Metternichů či navštívit Muzeum a kabinet kuriozit. Okruh Pod korunami stromů bude zahájen až 1. 5. a díky němu si budete moci prohlédnout rozsáhlý anglický park obklopující zámek. Na Velký pátek zde budou probíhat Velikonoční prohlídky s pohádkami. Chcete-li se ujistit, že na vás lístky zbudou, zarezervujte je raději předem. Na mapě můžete vidět polohu tří zámků, kterým je věnován dnešní článek.

Zámek v Benešově nad Ploučnicí

Již za týden se můžete těšit na otevření zámku v Benešově nad Ploučnicí. Zámek můžete navštívit od 3. března, a to vždy v sobotu a v neděli. Prohlédnout si můžete tzv. Horní zámek, který je nejstarší budovou celého zámeckého komplexu. Zde na vás čeká i unikátní obrazová galerie rodu Thunů a Salmů. Prohlídka Dolního zámku přislibuje procházku po klasickém šlechtickém sídle z období přerodu vladislavské gotiky a renesance, tzv. saské renesance. Třetí možná prohlídka se týká Wolfova paláce. Zde je umístěna expozice s historickými hodinami či lovecké salonky. I zde během Velikonoc probíhají prohlídky zámku s velikonoční výzdobou, o víkendech od 31. března do 8. dubna.

Zámek Lány

V sobotu třetího března proběhna na Lánském zámku Den s T. G. Masarykem, a to od 10.00-17.00, který bude oslavou 168. výročí narození prvního československého prezidenta. Během těchto oslav můžete nejen navštívit krásný zámek, ale potkat i samotného T. G. Masaryka, prvorepublikové četníky a legionáře či ochutnat oblíbená jídla rodiny Masarykových. Pietní akt se uskuteční ve 13.00 u jezdecké sochy T. G. Masaryka, kde vystoupí také pěvecký sbor. Vydejte se na první novoroční zámecké výlety a užívejte si krásné jarní atmosféry.

Zdroj foto: commons.wikimedia.org