Na samém severu Čech leží Liberecký kraj.

„Čihadlo“ od Maoman  – Vlastní dílo.  Wikimedia Commons.
Čihadlo“ od Maoman
Vlastní dílo.
Wikimedia Commons.

Příroda

Značná část Libereckého kraje je pokryta lesy a jeho reliéf je velmi členitý. Na území kraje je 7 národních přírodních rezervací, 3 chráněné přírodní parky, 8 národních přírodních památek, 36 přírodních rezervací, 8 přírodních památek a 29 naučných stezek. Krkonošský národní park, neboli KRNAP, je chráněné území a vyskytuje se na něm mnoho chráněným rostlin i živočichů. Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a nejvyšší horou je Sněžka s 1603 metry. Jsou významným centrem letní i zimní turistiky, nejvýznamnější centra jsou v městech Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, Harrachov a Rokytnice nad Jizerou.

 

Hrady a zámky

Zřícenina hradu Bezděz se tyčí na kopci Velký Bezděz v blízkosti Máchova jezera. Z věže vysoké 35 metrů je krásný kruhový výhled do dalekého okolí. Za příznivého počasí jsou i vidět vrcholy Jizerských hor a Krkonoš. 16 km jižně od Liberce a ve stejnojmenné obci se nachází zámek Sychrov, ke kterému patří i rozsáhlý zámecký park. Prostory zámku se využívají ke konání různých akcí. Filmoví tvůrci si zámek velmi oblíbili, přímo v něm nebo v okolí bylo zatím natočeno více než 3 desítky pohádek, filmů a některé díly seriálů, z nejznámějších uvedeme pohádky Zlatovláska, Nesmrtelná teta či Nejkrásnější hádanka.

Města

Jablonec nad Nisou leží 9 km jihovýchodně od Liberce a nejvíce je proslulý výrobou skla a bižuterie. Ta v dnešní době stále zaměstnává mnoho lidí, přičemž většina produkce jde na export. V Jablonci je také mincovna pro Českou republiku.

Liberec je páté největší město v České republice. Jedním z nejkrásnějších symbolů města je novorenesanční stavba z roku 1893, Liberecká radnice. Dalším symbolem nejen města, ale i celého kraje je hotel a vysílač na Ještědu. Známý televizní vysílač byl postaven v technicistním architektonickém stylu.